Hlavní obsah

Babiš nechce, aby Česko bylo popelnicí Evropy. Ve výrobcích jeho firem bylo málo masa, salmonela i chemické přídavky

Foto: Facebook Andreje Babiše

Tématem letošních evropských voleb je dvojí kvalita potravin. Premiér Babiš je přitom majitelem velkého potravinářského koncernu.

Reklama

25. 5. 2019 6:30

Premiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO vyrazili do voleb s tématem dvojí kvality potravin. Ve svých postech na sociálních sítích i veřejných vystoupeních útočí na výrobce s tím, že českým spotřebitelům prodávají nekvalitní potraviny. Premiér ve své komunikaci zapomíná na jeden zásadní fakt – Agrofert patří mezi velké výrobce potravin a některé jeho výrobky mají nízkou i dvojí kvalitu.

Článek

„My nechceme, aby naše země byla popelnicí Evropy,“ říká premiér Babiš ve svém videu na sociální síti Facebook, které má tisíce sdílení a lajků.

Ten stejný Babiš převedl do svěřenského fondu Agrofert. Společnost, která na svém webu uvádí, že v rámci potravinářství zaměstnává více než 16 tisíc zaměstnanců ve více než 59 výrobních závodech a dochází u nich k výrobě potravin „z pole až na vidličku“.

Současný premiér tak mohl z pozice majitele firmy mnoho let ovlivňovat, jak kvalitní potraviny Češi jedí.

Tématu dvojí kvality potravin se v rámci svého pořadu A DOST! věnuje dlouhou dobu náš kolega Jan Tuna. Ten se svým týmem provedl řadu testů.

Špekáčky Krahulík z koncernu Agrofert dopadly v rámci testování jako nejhorší. Zmíněné špekáčky na rozdíl od jiných neobsahují vůbec žádné hovězí, které se obvykle k vepřovému masu přidává. Obsahují také dvacet různých aditiv včetně barviva, tedy nejvíc ze všech testovaných výrobků. Po odvysílání pořadu Stream.cz A DOST! přestal řetězec Globus odebírat špekáčky značky Krahulík z koncernu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše.

V dubnu 2016 stáhla společnost Makro z prodeje gothajský salám, který pro ni vyráběla společnost Krahulík. Testy prokázaly, že salám obsahoval méně masa, než bylo na obalu.

Jako druhý nejhorší skončil v testování v rámci pořadu A DOST! v roce 2014 Poličan Premium od Kosteleckých uzenin. Podle tehdejšího testování měl zatuchlou chuť i vůni. Problémy měl Agrofert i se svojí firmou Vodňanské kuře. Tři z pěti balíčků obsahovaly v rámci testování dTest salmonelu.

V březnu 2017 přišel s porovnáním kvality salámů dTest. Ve svém testu upozorňuje na podvody v masných výrobcích. Zmíněno je i několik výrobků od Agrofertu. Krahulík lovecký získal například pouze 18% hodnocení. Ještě hůře dopadl salám Herkules od masny Kmotr a Frankfurtské párky s 10 % od Kosteleckých uzenin. I tyto dva podniky patří Agrofertu.

Letos v květnu zveřejnil dTest další ze svých testů. Šlo o analýzu dvaceti trvanlivých salámů Vysočina. Jediným salámem s menším obsahem masa, než bylo uvedeno na obalu, byla Vysočina vyrobená společností Krahulík (Agrofert).

Zavádějící výroky v reklamách Babiše ze supermarketu

Premiér upozorňuje ve svém videu na dvojí kvalitu potravin a srovnává výživové hodnoty českých a německých výrobků. Některé Babišem zvolené výrobky mají v českém provedení opravdu horší výživové parametry. Lentilky mají v Německu například více čokolády, hůře pro české zákazníky dopadl i tuňák v olivovém oleji.

Premiér několikrát ale uvedl nepřesné údaje.

„Jen na to pomyslím, stoupá mi tlak. Proč si naše děti nemohou koupit v obchodě originál zmrzlinu Magnum? Tu pravou. Tu s lepší polevou. S lepší čokoládovou chutí. Takovou si u nás děti dopřát nemohou. A to nemluvím o Nutelle,“ napsal na Facebook Babiš. Podle premiérem použitého srovnání má Nutella však stejné složení u nás i v zahraničí.

• Složení: cukr, palmový olej, lískové oříšky (13 %), odtučněné sušené mléko (8,7 %), kakaový prášek se sníženým obsahem tuku (7,4 %), emulgátor: lecitiny (sójové), vanilin

Británie

• Složení: Sugar, Palm Oil, Hazelnuts (13 %), Skimmed Milk Powder (8,7 %), Fat-Reduced Cocoa (7,4 %), Emulsifier: Lecithins (Soya), Vanillin

Německo

Složení: cukr, palmový olej, lískové ořechy (13 %), sušené odstředěné mléko (8,7%), nízkotučné kakao, emulgátor lecitin (SOY), vanilin

Už dříve se proti výrokům Babiše ohradila i společnost Mondelez, která vyrábí čokoládu Milka. Babiš v jednom ze svých postů na sítích uvedl: „Není přece možné, aby si děti mohly koupit jenom čokoládu Milka, která má podstatně větší obsah tuku a cukru. Proč si naše děti nemůžou koupit v našich řetězcích originál Milka čokoládu?“

Zástupkyně společnosti Mondelez International, která čokoládu Milka vyrábí, Gabriela Bechynská pro Aktuálně.cz uvedla: „Čokoláda Milka prodávaná v České republice je úplně stejná jako čokoláda prodávaná v Německu nebo Rakousku. Dvojí standardy kvality bychom nikdy nepoužili.”

Dvojí kvalita i u výrobků Agrofertu

Podle Babišem zvoleného srovnání mají i výrobky Agrofertu jinou kvalitu v České republice a v Německu. Například lovecký salám v ČR má podle výrobcem dodaných výživových parametrů méně bílkovin a tuků. Salám Čeřínek od Kosteleckých uzenin obsahuje v českém výrobku zase méně bílkovin než výrobek německý.

Lovecký salám Premium

Složení: vepřové maso, vepřové sádlo, hovězí maso, jedlá sůl, stabilizátor E250, antioxidant E300, cukr, koření, startovací kultury. Obsah soli max. 4 %. Obsah tuku max. 45 %.

Výživové údaje ve 100 g výrobku:

◦ energie: 1743 kJ / 415 kcal;

◦ tuky: 37,7 g

▪ z toho nasycené mastné kyseliny: 15,1 g;

◦ sacharidy: 1,8 g,▪ z toho cukry: 1,8 g;

◦ bílkoviny: 18,5 g;

Böhmische Jägersalami

Složení: vepřové maso, vepřové sádlo, jedlá sůl, hovězí maso, koření, česnek, stabilizátor: difosfáty (E 450), konzervační látka: dusitan sodný (E 250), zahušťovadlo: E407, E 415, guarová guma, antioxidant: E 301, dextróza, aroma

Výživové údaje:

◦ energie: 1 476 kJ/ 514 kcal

◦ tuky: 45 g

▪ z toho nasycené mastné kyseliny: 15 g

◦ sacharidy: 1 g ▪ z toho cukry: 1 g

◦ bílkoviny: 26 g

Salám Čeřínek

Složení: vepřové maso, vepřové sádlo, hovězí maso, jedlá sůl, startovací kultury, směs koření, extrakty koření, dextróza, cukr, stabilizátory E250, E252, antioxidant E301. 100 g výrobku je vyrobeno ze 170 g masa.

Výživové údaje:

◦ energie: 1795 kJ/ 427 kcal

◦ tuky 38,2

▪ z toho nasycené mastné kyseliny 14,5

◦ bílkoviny 20,1 g

◦ sacharidy 2,5 g

▪ z toho cukry 2,5 g

◦ sůl 4,4 g

Složení: 58 % vepřové maso, 28 % vepřové sádlo, 9 % hovězího masa, sůl, směs koření (koriandr, pepř, zázvor), extrakty koření, dextróza, cukr, stabilizátory E250, E252 antioxidant E301

Výživové údaje:

◦ energie: 1795 kJ/427 kcal

◦ tuky: 38,2 g

▪ z toho nasycené mastné kyseliny: 14,5 g

◦ bílkoviny: 25,0 g

◦ sacharidy: 2,5 g ◦ z toho cukr: 2,5 g

◦ sůl: 4,4 g

Podle premiérem zvolené argumentace se tak i jeho firmy (dnes ve svěřenském fondu) dopouští stejných činů, proti kterým sám v předvolební kampani po několika letech v politice začal bojovat.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované