Hlavní obsah

Verdikt, jak zaplatit nový Temelín, padne ještě letos. Je to jen první výkop, glosuje šéf ČEZ

Vyjádření premiéra Babiše o pátečním jednání o rozšíření jaderné elektrárny Temelín. (Video: Seznam.cz)

 

Reklama

31. 8. 2018 9:03

Do konce letošního roku by se mělo rozhodnout o finančním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku.

Článek

Po ranním jednání premiéra Andreje Babiše (ANO), příslušných ministrů a energetické společnosti ČEZ to novinářům řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Poté podle ní bude následovat jednání s Evropskou komisí o veřejné podpoře stavby a další kroky.

„Základní model bychom ale měli rozhodnout do konce roku,“ uvedla Nováková. Babiš dnes nechtěl možný způsob financování bloku komentovat. Uvedl pouze, že jednání státu s ČEZ budou pokračovat. „Budeme se snažit do Vánoc mít nějaké jasné stanovisko,“ dodal.

Vicepremiér Jan Hamáček doplnil, že jednání o záležitosti na vládní úrovni se teprve uskuteční. ČSSD podle něj podporuje státní energetickou koncepci, kde je kladen důraz na rozvoj jaderné energetiky. „Je pro nás klíčové, aby rozhodnutí (o stavbě) padlo v dohledné době, abychom také uklidnili naše občany v regionech,“ uvedl. Rozhodnutí o stavbě nového jaderného zdroje v ČR dlouhodobě brzdí právě nejasnosti o způsobu financování.

Peníze, nebo život – pořad o dělení společnosti ČEZ:

Peníze, nebo život. (Video: Zuzana Kubátová)

V současnosti existuji tři varianty výstavby nových jaderných zdrojů v ČR. První je vytvoření stoprocentní dceřiné společnosti ČEZ, která by se skládala z aktiv společností jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Další počítá s výstavbou přes stoprocentní dceřinou firmu ČEZ s možností vstupu vnějšího investora. Poslední možností je dostavba bloků společností plně vlastněnou státem.

Nováková uvedla, že role ČEZ při stavbě nového zdroje musí být významná. „Všichni odborníci v České republice, kteří k jaderné energetice a výstavbě nových jaderných bloků mají co říci a rozumí tomu, jsou v ČEZ. Takže ČEZ z toho nikdy nemůžeme vynechat,“ uvedla. Jednání v podobném složení jako dnes by se podle ní mělo znovu uskutečnit do 14 dní.

„Neřekl bych, že by zrovna dnešní den znamenal nějaký posun,“ řekl po jednání generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Dnešní schůzka se podle něj netýkala pouze jaderné energetiky, ale státní energetické koncepce celkově. „Byly to konzultace, které souvisely s obnovitelnými zdroji a energetickým mixem,“ uvedl. To potvrdil i Babiš. „Bylo to první jednání, výkop,“ dodal.

Ekologické organizace Calla a Hnutí Duha možnou stavbu nového jaderného bloku dlouhodobě kritizují. Řešit by se podle nich měla spíše otázka, jak za dvacet let pokrývat energetické potřeby bez drahých atomových reaktorů a prodlužování provozu uhelných elektráren.

„Snaha za každou cenu věnovat veškeré úsilí přípravě stavby nových jaderných reaktorů připomíná formanského koně s klapkami na očích, který nevnímá okolí. Necháme si tak unikat ostatní bezpečnější, čisté a ve výsledku levnější možnosti, jak řešit naše budoucí energetické potřeby. Vláda by měla pracovat i s dalšími variantami a mít na stole fakta, ne cinknuté podklady obhájců jaderného průmyslu,“ uvedl Edvard Sequens ze sdružení Calla.

O stavbu nového jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.

Dostavba dvou nových jaderných bloků v Temelíně se připravovala před několika lety – elektrárna má dva výrobní bloky, čtyři bloky měla mít již podle původních plánů z 80. let. V srpnu 2009 ČEZ zahájil výběrové řízení na dostavbu, v únoru 2011 vláda schválila kroky nutné k dostavbě Temelína. Tendr ČEZ zrušil v dubnu 2014 poté, co mu vláda odmítla dát požadované záruky návratnosti investice. Vláda tehdy vyjádřila zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky, ovšem bez jakéhokoliv typu státních záruk.

Vláda v roce 2015 schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Jako první by stavba měla začít v Dukovanech.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené