Hlavní obsah

Babiš? Zeman? Klaus? Nečas? Zvolte nejhorší českou vládu za 30 let

Sledujte losování osmifinále velké soutěže. (Video: Jindřich Šídlo, Konstantin Sulimenko, Václav Dolejší)

 

Reklama

6. 7. 2020 8:00

Třicet let, šestnáct vlád, třináct premiérů… Někdo z nich přece musí být nejhorší. A je jen na vás, abyste to rozhodli. Je tu letní speciál satirického pořadu Jindřicha Šídla.

Článek

Kdybyste si chtěli připomenout, jak stabilní je vládnutí v Česku, nabízíme pár čísel.

Průměrná doba existence jednoho kabinetu za posledních třicet let je dvacet dva a půl měsíce, tedy necelé dva roky.

Pouze jediný politik dokázal obhájit premiérský post v následujících volbách – pochopitelně Václav Klaus.

Pouze tři vlády zvládly od roku 1993 přežít celé jedno volební období – první Klausova, Zemanova a Sobotkova (a také první polistopadová česká vláda vzešlá po roce 1989 ze svobodných voleb v čele s Petrem Pithartem, která však vládla kvůli zkrácenému volebnímu termínu „pouhé“ dva roky 1990–1992).

Česko zažilo od roku 1990 třináct mužů (a žádnou ženu) v pozici premiéra. Pro srovnání – v sousedním Německu se za tu dobu vystřídali dva kancléři a Angela Merkelová, která v Berlíně vládne už 15 let.

Stručně řečeno, vyhlásíte-li v Česku soutěž o nejhorší vládu posledních 30 let, máte jistotu, že je z čeho vybírat. Rozhodli jsme se pro vyřazovací turnaj: od osmifinále až po velké finále. Do turnajového pavouka jsme nasadili čtyři týmy, které mají podle našeho názoru šanci na velmi slušné umístění: první Klausovu vládu (1992–1996), Zemanovu (1998–2002), Nečasovu (2010–2013) a dnes vládnoucí Babišův kabinet.

Rozhodnete ale pouze vy. Podívejte se na video, ve kterém se dozvíte, které dvojice se utkají v osmifinálových duelech.

Ať zvítězí ten nejhorší!

Hlasujte na našem Facebooku, Twitteru nebo v Instastories do středeční půlnoci. Průběžné výsledky a analýzu přineseme opět v pondělí!

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované