Hlavní obsah

Babišovo stíhání stále pokračuje. Rozhodnutí žalobce Šarocha teď prověří jeho nadřízený

Adokát Štěpán Cyprín o aktuálním vývoji v kauze Čapí hnízdo (Video: Seznam.cz)

Reklama

2. 9. 2019 11:16

Trestní stíhání Andreje Babiše zatím formálně zastaveno nebylo. Dozorující státní zástupce sice přišel s konečným rozhodnutím, to ale ještě musí posvětit jeho nadřízený.

Článek

Trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo pokračuje. Ačkoliv už má státní zástupce Jaroslav Šaroch v případu jasno, formálně to stále nic neznamená. „V současné chvíli k zastavení stíhání nedošlo,“ uvedl v České televizi i mluvčí městského zastupitelství Aleš Cimbala.

Postup, tak jak jej vykládá legislativa, mluví jasně. „Dokud rozhodnutí neopustí brány městského státního zastupitelství, jako by žádné nebylo,“ řekl Seznamu Tomáš Gřivna, advokát a docent katedry trestního práva PF UK.

„Z těch kusých informací, které dnes probleskly, to vypadá, že státní zástupce Šaroch připravil rozhodnutí, které dal k aprobaci vedoucímu státnímu zástupci. A ten má dvě možnosti. Aprobuje ho jako správné – a v tu chvíli bude vypraveno navenek a doručováno příslušným osobám. Anebo ho neaprobuje a v rámci svých dohledových pravomocí jako vnitřního dohledu bude s panem Šarochem řešit, co dál,“ uvedl Gřivna.

Dokud rozhodnutí není vyhotoveno, situace podle právníka ještě není ani v režimu trestního řádu – ale řídí se stále zákonem o státním zastupitelství, nebo jednacím řádem. „Čistě teoreticky se může stát, že se s tím vedoucí státní zástupce neztotožní a může to doktoru Šarochovi třeba vrátit k přepracování,“ doplnil.

V extrémním případě právo povoluje i výměnu dozorujícího žalobce. „Jsou tam pak nějaké možnosti, kdy státní zástupce může tomuto pokynu odporovat, a může to vést až tak daleko, že by se mu věc odňala a předala jinému státnímu zástupci,“ dodal.

S jeho názorem souhlasí i vedoucí katedry trestního práva Univerzity Karlovy Jiří Jelínek.

„Žádné rozhodnutí tam hlavně zatím vydáno nebylo. Jedná se pouze o koncept pana státního zástupce Šarocha, ze kterého následně vznikl mediální humbuk,“ popsal Seznamu.

Informaci o rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo v pondělí přinesl Deník N. Ten napsal, že žalobce Jaroslav Šaroch v pátek odpoledne vedoucímu státnímu zástupci zaslal rozhodnutí, v němž trestní stíhání zastavuje. Tím se nyní bude zabývat vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze, kterým je šestačtyřicetiletý Martin Erazím.

„Přezkoumání takhle rozsáhlého případu si vyžádá týdny, možná i měsíc. Během celého případu komunikoval Šaroch se svými nadřízenými. Jeho současný postoj se od průběžných informací nadřízeným liší,“ uvedl v České televizi mluvčí městského zastupitelství Aleš Cimbala.

Mluvčí městského zastupitelství Aleš Cimbala o rozhodnutí žalobce Jaroslava Šarocha v kauze Čapí hnízdo (Video: Seznam.cz, Seznam.cz)

„Dozorový státní zástupce předložil konečné rozhodnutí ve věci v mediálním prostoru označované jako ‚kauza Čapí hnízdo‘, v jehož rámci změnil svůj původní právní názor na posouzení věci. S konečným rozhodnutím se v současné době seznamuje vedoucí státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze,“ potvrdil Cimbala.

Případ tak podle právníků zůstává dále otevřený. To znamená, že Andrej Babiš a dalších pět lidí zůstává v kauze nadále obviněných. „Dokud rozhodnutí neopustí brány městského státního zastupitelství, tak jako by vůbec nebylo,“ doplnil Tomáš Gřivna.

Až poté totiž začnou běžet zákonné lhůty k zaslání stížností, po kterých rozhodnutí nabude právní moci. Pak se případ začne řídit trestním řádem. Tehdy jej může znovu přezkoumat ještě nejvyšší žalobce Pavel Zeman.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené