Hlavní obsah

Bidenovy premiéry. Mluvil s Putinem i šéfem NATO

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Joe Biden.

Reklama

26. 1. 20:48

Americký prezident Joe Biden si poprvé od nástupu do Bílého domu telefonoval s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Řešili Navalného či Ukrajinu. Biden stihl vyřídit i telefonát s šéfem NATO, potvrdil mu závazky USA k obraně.

Článek

Americký prezident Joe Biden šest dní po nástupu do Bílého domu poprvé telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Bílého domu Biden vyjádřil znepokojení nad otravou a zatčením ruského opozičníka Alexeje Navalného a dal najevo, že Washington bude podporovat Ukrajinu při ruské „agresi“. Kreml uvedl, že Putin podpořil „normalizaci“ americko-ruských vztahů.

Podle Bidenovy mluvčí Jen Psakiové se během rozhovoru probírala celá řada citlivých témat. Kromě Navalného a Ukrajiny to údajně byl také loňský masivní hackerský útok, který zasáhl i řadu amerických úřadů a ze kterého mnozí experti podezírají Rusko. Psakiová zmínila také dohodu Nový START o kontrole jaderných zbraní, jejíž prodloužení mezitím ohlásil Kreml, zásahy ruské policie proti pokojným demonstrantům či údajnou ruskou nabídku odměn pro povstalce v Afghánistánu, o které loni v červnu informoval deník The New York Times.

Prohlášení Moskvy zdůrazňovalo zmíněnou dohodu omezující počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích. Biden a Putin byli údajně spokojeni s výměnou nót o prodloužení její platnosti. Ruský prezident také podle Kremlu poznamenal, že normalizace vztahů mezi USA a Ruskem je v zájmu obou zemí i mezinárodního společenství.

Podle agentury AP chtěl Biden dnešním telefonátem ukázat rázný odklon od vřelé rétoriky, kterou směrem k Putinovi často praktikoval bývalý prezident Donald Trump. Už o víkendu nová americká administrativa Rusko vyzvala, aby propustilo vězněného lídra opozice Navalného a s ním i tisíce lidí zatčených při protestech na jeho podporu. Psakiová poté uvedla, že Biden nevylučuje žádný scénář, pokud jde o reakci Washingtonu na zatčení prominentního Putinova kritika.

Biden rovněž telefonoval s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, kterému potvrdil závazky Spojených států k principu kolektivní obrany, uvedl v úterý Bílý dům. Biden také šéfovi Severoatlantické aliance řekl, že je připravený spolupracovat s americkými spojenci při řešení řady společných bezpečnostních problémů, jako je Afghánistán, Irák a Rusko.

„Prezident Biden znovu potvrdil závazek Spojených států ke kolektivní obraně podle článku pět Severoatlantické smlouvy,“ uvádí se v prohlášení na internetových stránkách Bílého domu. Podle Bidena je také důležité, aby se Aliance zaměřila na nové hrozby, jako je klimatická změna a globální zdravotní bezpečnost.

Vztahy USA a jejich spojenců v NATO byly v posledních čtyřech letech napjaté. Bidenův předchůdce v Bílém domě Donald Trump mimo jiné kritizoval evropské členy Aliance kvůli nízkým výdajům na obranu a zpochybnil i to, zda by USA přispěchaly na základě článku pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně na pomoc některému z členských států v případě jeho napadení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované