Hlavní obsah

Bio Oko oslaví 80 let od svého založení venkovní slavností

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

3. 9. 2020 15:52

V pražském Biu Oko se dnes uskuteční výroční venkovní slavnost k 80 letům od jeho založení. Účastníky čeká živá hudba i dobové lahůdky.

Článek

Diváci stejně jako před 80 lety v rámci programu uvidí komedii Kristián s Oldřichem Novým, Adinou Mandlovou a Natašou Gollovou. ČTK o tom informovala Magda Novotná ze společnosti Aerofilms.

„Loni jsme slavili deset let od doby, kdy Oko provozujeme, letos nás čeká pozoruhodných 80 let od jeho otevření. Kdysi ultramoderní funkcionalistická budova dodnes propůjčuje kinu jedinečnou atmosféru a genius loci. Rozhodli jsme se to oslavit tančírnou s živou hudbou před kinem,“ uvedl ředitel kina David Beránek.

Hudební část oslav zajistí dýdžej Tea Jay Ivo, zástupce české electroswingové scény dýdžej Mackie Messer a jejím vyvrcholením bude večerní koncert Petry Ernyei & Jazz Six. Posluchači se mohou těšit na autentický swing. Pro zájemce budou k dispozici lekce tance, kterými provede taneční škola Zig-Zag Dance studio.

Bio Oko bylo slavnostně otevřeno komedií Kristián Martina Friče 30. srpna 1940. Bylo vystavěno jako premiérové kino, kde se filmy promítaly přednostně. „Bio Oko si nezadá svou elegancí vůči nejlepším kinům pražského středního města. Je to vzdušný a hezký biograf s velikým plátnem, zastřený velkou oponou, jehož sál pojme více než 800 osob,“ píše se ve filmovém časopise Kinorevue z roku 1940.

Oko sídlí ve funkcionalistickém komplexu budov architektů Josefa Šolce a Jaroslava Stockara-Bernkopfa. Stavebníkem domů byl Penzijní fond zaměstnanců Národní banky Československé. Výstavba započala v roce 1937 a skončila v roce 1940. „Jako zářící maják vzniklý v dobách narůstající temnoty je komplex nejen vrcholem příběhu moderní architektury na Letné, ale zejména živoucím organismem, který dává svému okolí energii a esprit, který dotváří a korunuje jedinečnou atmosféru letenské čtvrti,“ sdělil historik a soused kina Richard Biegel bydlící v tomtéž domě.

Reklama

Související témata:

Doporučované