Hlavní obsah

Británie zkouší koncerty bez roušek a rozestupů. Na jeden přišlo 5000 lidí

Foto: Christopher Furlong, Getty Images

Ulice nočního Liverpoolu, ilustrační fotografie.

Reklama

2. 5. 2021 22:23

V anglickém Liverpoolu se v neděli konal živý koncert skupiny Blossoms a dalších účinkujících, jehož se účastní na 5000 diváků bez nutnosti nosit roušku a dodržovat rozestupy.

Článek

Británie pokračuje s rozvolňováním, testuje pořádat koncerty téměř jako „za starých časů“ - tedy bez roušek a rozestupů. V neděli se jednoho podobného koncertu účastnilo 5000 lidí.

Spolu se dvěma klubovými nocemi s účastí několika tisíc fanoušků taneční hudby jde o součást pilotního projektu britské vlády.

Všichni diváci museli před vpuštěním na místo koncertu v parku Sefton vyplnit zdravotní dotazník a prokázat se negativním testem na covid-19. Teprve uvnitř areálu přestala platit povinnost mít na sobě roušku a dodržovat rozestupy. Domů si návštěvníci odnesou dvě sady PCR testů, které mají aplikovat s odstupem několika dnů. Vědci budou mimo jiné zkoumat, nakolik k přenosu koronaviru přispívá kvalita vzduchu, interakce, pohyb v davu a konzumace alkoholu.

Podle deníku The Guardian jde o největší živý koncert od začátku pandemie. „Normalitu“ tu připomíná předražený cider, zašpiněné chemické toalety i natěšená omladina, která patrně stále nemůže uvěřit štěstí, že je pryč z domu ve velké skupině a nemusí dodržovat policejní „pravidlo šesti lidí“.

„Jsme nadšení!“ řekl 19letý student chemie Tom Plummer, oblečený do havajské košile. „S radostí na sobě nechám (britského premiéra) Borise (Johnsona) dělat pokusy,“ dodal. Většina z účastníků koncertu jsou studenti místní univerzity.

Radost mají i účinkující. „Je to jako Vánoce,“ řekl stanici BBC kytarista kapely Blossoms Josh Dewhurst. Formace naposledy vystupovala 15. března 2020, tedy osm dní před tím, než vláda vyhlásila první koronavirový lockdown. Jejich účetní spočítal, že po 18 měsících nucené nečinnosti by si museli najít jinou práci. Přesto celou dobu doufali, že budou schopni uskutečnit plánované turné k novému albu Foolish Loving Spaces.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované