Hlavní obsah

Jak volit s voličským průkazem a jak si o něj požádat

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

29. 4. 11:26
aktualizováno • 17. 8. 11:25

Nenacházíte se v den či dny voleb v místě vašeho trvalého bydliště? Neznamená to, že nemůžete jít volit. Pro tyto případy existuje voličský průkaz, který umožňuje voliči volit v jiných volebních okrscích, záleží na druhu voleb.

Článek

V letošním a příštím roce nás čekají hned troje volby. V září 2022 se uskuteční volby do Senátu a společně s nimi volby do obecních zastupitelstev. V lednu 2023 volba prezidenta ČR.

Pro volby do Senátu a prezidentské volby může volič voličský průkaz získat, pro komunální volby průkaz získat nelze, volič musí volit ve volební místnosti přiřazené na základě trvalého bydliště.

Podívejte se na otázky a odpovědi k voličskému průkazu.

Co je voličský průkaz

Voličský průkaz umožňuje voliči volit kdekoliv na území Česka mimo volební okrsek, který přísluší jeho trvalému bydlišti, záleží ovšem na druhu voleb. Lze ho využít při volbách do zastupitelstev krajů, do Senátu, do Poslanecké sněmovny, do Evropského parlamentu a při volbě prezidenta. Pozor na fakt, že v každých volbách funguje voličský průkaz odlišně.

Jak volit s voličským průkazem

S voličským průkazem přijdete do volební místnosti a předložíte ho okrskové volební komisi. Odevzdáváte ho z důvodu, abyste na jeden voličský průkaz nemohli volit vícekrát. Voličský průkaz neobsahuje vaši fotografii, to znamená, že neslouží jako doklad totožnosti, proto je potřeba s sebou mít občanský průkaz či cestovní pas.

Do kdy lze o voličský průkaz zažádat

Každý volič, který nemůže volit v okrsku, kde je zapsán na seznam voličů, má ze zákona právo požádat o vydání voličského průkazu. Žádost musí být podána:

  • Písemně – opatřená úředně ověřeným podpisem a podaná nejpozději 7 dnů před konáním voleb.
  • Osobně – nejpozději 2 dny před dnem voleb.

Za vydání voličského průkazu nic neplatíte, je zdarma.

Kde zažádat o voličský průkaz - žádost

Žádost o voličský průkaz si můžete stáhnout na webových stránkách obecního úřadu v místě vašeho trvalého bydliště. Webové stránky vašeho úřadu naleznete zde.

Zažádat o voličský průkaz lze i pomocí datové schránky, Pražané mohou využít k on-line žádosti Portál Pražana.

Kde mohu volit s voličským průkazem

Senátní volby – Stejně jako v případě krajských voleb může volič s trvalým pobytem v České republice volit s voličským průkazem v jakémkoliv volebním okrsku, kde jsou volby vyhlášeny a je zde přihlášen k trvalému pobytu. Volič, který je žijící a zapsaný k volbám v zahraničí, si může vybrat, v jakém senátním volebním obvodu odevzdá svůj hlas.

Prezidentské volby  S voličským průkazem může volič hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky nebo v zahraničí na zastupitelských úřadech ČR.

Krajské volby – Voličský průkaz ke krajským volbám mohou využít pouze voliči s trvalým pobytem v České republice. Volit s průkazem lze v jakémkoliv volebním okrsku kraje, ve kterém jsou volby vyhlášeny a je místem, kde je volič přihlášen k trvalému pobytu.

Volby do Poslanecké sněmovny – S voličským průkazem může volič volit v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky. O voličský průkaz si můžete zažádat také na příslušném zastupitelském úřadu v zahraničí a volit ve zvláštních volebních okrscích v zahraničí.

Volby do Evropského parlamentu – S voličským průkazem může volič volit v jakékoliv volební místnosti na území České republiky.

Prezidentské volby 2023

V termínu 13. a 14. ledna 2023 proběhnou v Česku prezidentské volby. Prezident se bude znovu volit přímou volbou, stejně jako tomu bylo v roce 2013 a 2018, kdy vyhrál Miloš Zeman. Největšími favority mezi kandidáty na prezidenta jsou podle volebních průzkumů Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej Babiš.

Kandidáti na prezidenta

Devět kandidátů z celkem 21 původně přihlášených splnilo zákonné podmínky, a byli tak připuštěni k lednovým prezidentským volbám:

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované