Hlavní obsah

Jak volit s voličským průkazem a do kdy si o něj požádat?

29. 4. 2019
Foto: Profimedia.cz

ilustrační foto.

Nenacházíte se v den či dny voleb v místě vašeho trvalého bydliště? Neznamená to, že nemůžete jít volit. Pro tyto případy existuje voličský průkaz, který umožňuje voliči volit v jiných volebních okrscích.

Článek

Co je voličský průkaz

Voličský průkaz umožňuje voliči volit kdekoliv na území Česka mimo volební okrsek, který přísluší jeho trvalému bydlišti. Lze ho využít při volbách do zastupitelstev krajů, do Senátu, do Poslanecké sněmovny, do Evropského parlamentu a při volbě prezidenta. Pozor na fakt, že v každých volbách funguje voličský průkaz odlišně – více čtěte zde.

Jak volit s voličským průkazem

S voličským průkazem příjdete do volební místnosti a předložíte ho okrskové volební komisi. Odevzdáváte ho z důvodu, abyste na jeden voličský průkaz nemohli volit vícekrát. Voličský průkaz neobsahuje vaší fotografii, to znamená, že neslouží jako doklad totožnosti, proto je potřeba s sebou mít občanský průkaz či cestovní pas.

Volby do Evropského parlamentu

Ve volbách do Evropského parlamentu může volič hlasovat pouze v okrscích nacházejících se na území České republiky. Je to z důvodu, že na základě volebního zákona Česká republika neorganizuje evropské volby v zahraničí. Pokud ale žijete v členské zemi Evropské unie a splníte požadavky dané země, můžete volit tamní politiky.

O kom obecní nebo zastupitelský úřad obdrží sdělení od Ministerstva vnitra, že požádal o zápis do seznamu voličů v jiném členském státě, tomu nebude voličský průkaz vydán. Zabraňuje to voliči hlasovat ve více členských státech ve volbách do Evropského parlamentu.

Jak a do kdy požádat o voličský průkaz

O voličský průkaz si můžete požádat osobně na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště do 22. května 2019, nebo písemně, například na pobočkách Czech POINTu, a to tak, aby vaše žádost byla doručena na zastupitelský úřad nejpozději 17. května 2019 v 16 hodin. Žádost lze poslat i elektronicky, prostřednictvím datové schránky, stejně jako v případě písemné žádosti do 17. května 2019.

Voličský průkaz - žádost

Žádost o voličský průkaz si můžete stáhnout na webových stránkách obecního úřadu v místě vašeho trvalého bydliště. Webové stránky vašeho úřadu naleznete zde.

Doporučujeme