Hlavní obsah

Británii dál sužuje bouře Dennis, ve Francii hrozí povodně

Foto: Profimedia.cz

Lidé surfují u mola v Plobannalec-Lesconil na západu Francie, kam se přesouvá bouře Dennis.

Reklama

16. 2. 2020 15:14
aktualizováno • 16. 2. 2020 18:21

Bouře Dennis v neděli s plnou silou udeřila na Britské ostrovy. Meteorologové vydali varování před záplavami pro tři stovky míst po celé Británii, největší nebezpečí hrozí v jižním Walesu. Před silným větrem, který by mohl dosahovat rychlosti až 120 kilometrů za hodinu, celou západní část země varovali meteorologové v Irsku. Druhý nejvyšší stupeň varování kvůli záplavám platí také na francouzském Bretaňském poloostrově.

Článek

Před týdnem postihla Evropu bouře Ciara, které se přezdívalo také Sabine. Na Britských ostrovech napáchala značné škody, podle některých odhadů by ale následky vichru Dennis mohly být ještě horší.

V sobotu obyvatelům hrabství West Yorkshire, které se ještě vzpamatovává z následků bouře Ciara, pomáhala s přípravami na možné záplavy armáda.

Severní Irsko a Skotsko mají podle britských meteorologů to nejhorší za sebou, Anglie a Wales se ale dál potýkají se silným větrem a vydatným deštěm.

Nejvyšší stupeň varování před záplavami platí pro jižní Wales. Naposledy tento typ varování vydali v roce 2015. Po čtyřech hodinách sice stupeň nebezpečí snížili, v jižním Walesu ale i tak zůstává situace vážná. Řeka Taff se vylila z břehů a zaplavila jihovelšské městečko Pontypool.

Řeka Taff se vylila z břehů a zaplavila městečko Pontypool. Do řeky Tawe ráno u městečka Ystradgynlais vkročil asi 60letý muž, záchranáři ho později našli dále po proudu, ale už se jim nepodařilo ho oživit. Podle policie jeho smrt nebyla spojena se špatným počasím a nešlo o podezřelé úmrtí. V přímořském Aberdaronu na severu Walesu zaznamenali vítr o rychlosti 146 kilometrů za hodinu.

V noci na dnešek bylo mezitím z města Pontypridd v jižním Walesu evakuováno 600 lidí, voda poničila 1 000 domovů v oblasti.

Mimořádný stav vyhlásily úřady také v anglickém hrabství Herefordshire, které na západě přiléhá k Walesu. Pod vodou se tu ocitla řada domů.

Kvůli silnému větru zrušily aerolinky EasyJet a British Airways o víkendu celkem přes čtyři stovky letů. S problémy se kvůli tomu potýkaly desítky tisíc cestujících. Podle stránek pražského letiště byla dnes zrušena i dvojice letů aerolinek EasyJet na lince mezi Prahou a londýnským letištěm Gatwick. V sobotu byl zrušen jeden pár letů mezi Prahou a letištěm Heathrow.

V sobotu záchranáři z moře u pobřeží Kentu vytáhli při dvou oddělených akcích dva mrtvé. Pouze v jednom případě dávají podle BBC úmrtí do souvislosti s bouřlivým počasím.

Druhý nejvyšší stupeň varování platí také na celém západním pobřeží Irska, kde hrozí zaplavení pobřežních měst a vesnic. Irská policie vyzvala, aby lidé na pláže na západním pobřeží raději vůbec nechodili.

Bouře Dennis se bude dnes postupně přesouvat nad kontinent. Druhý nejvyšší stupeň varování před deštěm a záplavami proto vyhlásili také meteorologové ve Francii. Platí pro dva departementy na Bretaňském poloostrově.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované