Hlavní obsah

Brněnská Česká televize natočila cyklus o sexuální revoluci

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

16. 11. 2020 16:52

Na sexuální revoluci, kterou prošla česká společnost od 19. století, upozorňuje nový třídílný dokument vyrobený v brněnském studiu České televize.

Článek

Pořad Tajná historie - Sexuální dějiny českých zemí lidé zhlédnou poprvé ve středu večer na ČT2. Cyklus o historii české sexuality dokazuje, k jaké otevřenosti lidé za 200 let v oblasti sexu dospěli, uvedl v tiskové zprávě kreativní producent Dušan Mulíček.

Podle tvůrců postupem let padala tabu a sex se stal přípustným tématem ve veřejném prostoru, přesto dokumentaristé toto téma opomíjeli.

První díl cyklu se zaměří na nesvobodné postavení žen v 19. století, na cenzuru i na mužský svět založený na přetvářce a dostupné prostituci. „Sex patří do soukromé sféry našich životů, přesto jsou jeho dějiny stejně důležité jako historie válek, umění či vědeckých objevů. Na sběrech folkloru a rozličných literárních dílech ukážeme, co společnost vytěsňovala. Příběh 19. století je dobrodružstvím nastupující emancipace, dobou, v níž staleté tradice blednou ve světle vědy,“ uvedl dramaturg Ivo Cicvárek. Režisér Pavel Šimák diváky láká například na projevy sexuality na venkově nebo v době národního obrození.

Druhý díl je věnovaný 20. století, kdy postupně nastává sexuální emancipace a erotika je běžnou součástí umění. Tvůrci připomínají intimní život za první republiky, nacismu i socialismu.

Současnost odráží poslední díl seriálu. Podle dokumentaristů sametová revoluce otevřela hranice a nejen politickou, ale i sexuální svobodu. Ve třetím díle dostávají prostor osobní příběhy různorodých hrdinů, jako jsou pornoherci, tělesně handicapovaní, prostitutky či transsexuálové. Trendy v lidské intimitě, seznamování a vlastním sexu komentují sociologové, psychologové a sexuologové.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované