Hlavní obsah

Brno koupí Technologický park za půl miliardy. Chce se stát jediným vlastníkem

Foto: Seznam.cz

V areálu Technologického parku sídlí krajské Jihomoravské inovační centrum, ze kterého vycházejí úspěšné začínající firmy.

5. 11. 2019 10:07

Původně jednal o nabytí poloviny akcií Jihomoravský kraj, jeho zastupitelstvo ale nákup neschválilo. Firma P&O proto oslovila Brno. O podíl dlouhodobě projevoval zájem i soukromý developer Trikaya.

Článek

Brno za 559 milionů korun koupí od firmy P&O polovinu Technologického parku. Schválili to zastupitelé. Město se tak stane téměř jediným vlastníkem Technologického parku, protože už teď mu polovina patří. Jednu akcii má Vysoké učení technické v Brně, s tím chce magistrát jednat. Technologický park poskytuje kancelářské prostory inovativním společnostem a výzkumným institucím v areálu na severu Brna.

Pro nákup bylo 46 zastupitelů, nikdo nebyl proti a zdrželo se devět zastupitelů z koaliční ČSSD a opoziční SPD. Náměstek primátorky Oliver Pospíšil (ČSSD) už dříve ČTK řekl, že cílem města není podnikat a vynaložené peníze by mělo použít na jiné věci.

Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) je výhodné, aby město bylo téměř stoprocentním vlastníkem.

„Je to pro rozhodování výhodnější, než když je vlastníků více,“ poznamenala Vaňková. Podle ní bude město jednat s Vysokým učením technickým, které vlastní jednu akcii, aby se město mohlo stát jediným vlastníkem. Brno chce v území zachovat původní funkci a rozvíjet ho jako startupové, ve kterém se shromažďují firmy s vědeckým potenciálem, uvedla už dříve Vaňková.

V areálu Technologického parku sídlí krajské Jihomoravské inovační centrum, ze kterého vycházejí úspěšné začínající firmy. Nemají si ale kde pronajmout kanceláře v blízkosti místa, z něhož vzešly.

Technologický park existuje přes 20 let a pronajímá 60 000 metrů čtverečních kanceláří. K dispozici má ještě 60 000 metrů čtverečních pro stavbu kanceláří a dalších 60 000 metrů má sloužit podle územního plánu pro bydlení.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené