Hlavní obsah

Brno má dvacet nových autobusů s nabíječkami i klimatizací

Foto: DPMB

Nové autobusy lidé poznají podle velkého čelního skla, zaoblených hran, venkovního elektronického transparentu na nenástupní straně a výrazných zpětných zrcátek.

Reklama

3. 9. 2020 15:08

Brněnský dopravní podnik pořídil 20 nových autobusů značky SOR za 102 milionů korun. Jsou klimatizované, mají USB nabíječky, širokoúhlé LCD monitory, celočalouněná sedadla a ‚futuristický vzhled.‘

Článek

„Osm klimatizovaných vozů s nezaměnitelným futuristickým designem budeme postupně nasazovat do provozu. Dodávku zbylých dvanácti kusů dopravce očekává do poloviny září,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Spolu s nedávno pořízenými kloubovými vozy Solaris, které stály 147 milionů, tak během léta v Brně přibude celkem čtyřicet nových klimatizovaných autobusů.

„Autobusy SOR typu NS 12 splňují naše požadavky na moderní, funkční a pohodlné vozy. V letošním roce jich pořizujeme dvacet, pokud se v provozu osvědčí, rámcová smlouva nám umožňuje nakoupit do roku 2022 dalších až 31 vozů,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Vozy podle něj na první pohled zaujmou svým futuristickým designem. Charakteristické pro ně je velké čelní sklo, zaoblené hrany a výrazná zpětná zrcátka. Jsou po celé délce nízkopodlažní. Uvnitř jsou kompletně klimatizované, mají USB nabíječky a celočalouněná sedadla. Autobusy mají kapacitu 105 cestujících.

Podobně jako nové kloubové autobusy, mají i ty nejnovější na levé – nenástupní – straně venkovní elektronický transparent, který zobrazuje číslo linky. Lidé tak i z protější strany ulice snadno vidí, jaká linka zrovna přijíždí.

„Nové autobusy nahradí starší vozy Karosa B 931 a Citelis, které budeme postupně vyřazovat,“ upřesnil Havránek.

Dopravní podnik města Brna má 320 autobusů. Po dodávce zbývajících vozů SOR bude 300 z nich nízkopodlažních.

Reklama

Doporučované