Hlavní obsah

Ostrava jako první v Česku nasadí do MHD dvoupatrové autobusy

Foto: Dopravní podnik Ostrava

Autobusy stály 28,6 milionu korun. Na výšku mají čtyři metry a na délku 12,3 metru. K sezení je v nich k dispozici 68 míst, 13 v dolním podlaží a 55 v horním podlaží.

Reklama

10. 8. 2020 14:05

Dopravní podnik Ostrava se stane prvním městským dopravcem v Česku využívajícím dvoupodlažní autobusy na běžné lince.

Článek

„Doubledeckery do plného provozu nasadíme na podzim. Budou jezdit o prázdninách, víkendech a českých i polských státních svátcích na lince mezi zoo a Dolní oblastí Vítkovice. Pro všední dny je budeme nasazovat i na jiných linkách nebo budou k dispozici i pro objednávkovou dopravu,“ uvedl ředitel dopravního podniku Daniel Morys.

Doubledeckery, tedy dvoupatrové autobusy známé především z Londýna, mají pohon na CNG. Vozy značky Scania jsou čtyři metry vysoké, mají klimatizované spodní podlaží, disponují mechanickou plošinou pro invalidní vozík a s wifi připojením v obou podlažích. Nasazovat je bude dopravní podnik na lince číslo 88 mezi zoo a Dolní oblastí Vítkovice. „Autobusy jsou jedinečné a navržené zcela podle ostravských požadavků,“ dodal Morys. Za každý autobus zaplatí dopravce necelých 14,5 milionu korun.

Doubledeckery nyní čekají v paskovském závodě Scania dokončovací práce – jde především o instalaci palubních, odbavovacích a kamerových systémů a homologační proces. V ostrém provozu se měly objevit již 1. července. Kvůli pandemii koronaviru však čelila španělská pobočka společnosti Scania odstávce provozu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené