Hlavní obsah

Brno plánuje plošný sběr bioodpadu. Jako jedno z posledních

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační fotografie.

Reklama

9. 11. 2020 13:22

Brno plánuje zavedení plošného sběru bioodpadu, na jaře 2021 po městě v první etapě rozmístí 1000 sběrných nádob.

Článek

Nádoby budou určeny především pro kuchyňský bioodpad. Na tiskové on-line konferenci to uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Brno jako jedno z mála měst systematicky bioodpad dosud nesváží.

„Pro sběr bioodpadu vždy sloužila poměrně hustá síť 38 sběrných středisek odpadů, případně v některých městských částech mobilní sběr velkoobjemovými kontejnery ve vegetační sezoně. Nyní chceme po celém městě v první fázi rozmístit 1000 hnědých nádob o objemu 240 litrů,“ uvedl Hladík.

Město začíná oslovovat městské části se žádostí o upřesnění stanovišť, kam konkrétně chtějí nové nádoby na bioodpad umístit. Využita k tomu mají být takzvaná sběrná hnízda, tedy místa, kde už stojí kontejnery pro třídění například plastů či papíru. Těchto „hnízd“ je po Brně asi 1400.

Bioodpad bude následně využit v plánované bioplynové stanici, která se v Brně teprve začne stavět. Pokud se sběr bioodpadu bude dařit, Brno počítá s tím, že se síť kontejnerů rozšíří.

Pilotně sběr bioodpadu v Brně už několik let funguje v Masarykově čtvrti, kde je v rodinných domech rozmístěno zhruba 400 sběrných nádob. Hladík uvedl, že jen za loňský rok v nich lidé vytřídili 138 tun bioodpadu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované