Hlavní obsah

Zfušovaná část dálnice D1 se bude kvůli špatnému betonu znovu opravovat

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Dálnice D1.

Reklama

9. 9. 2021 11:41
aktualizováno • 9. 9. 2021 14:38

Dálnici D1 čeká oprava už zrekonstruovaného úseku. Důvodem je pravděpodobně technologická nekázeň při modernizaci povrchu.

Článek

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl dnes řekl, že D1 se zavře příští pátek 17. září zhruba na dva týdny, a to mezi 65. a 66. kilometrem ve směru na Prahu. Bude se tam opravovat kvůli špatnému betonu.

Provoz na Prahu bude sveden do protisměru, bude tu stejný režim jako v jiných dopravních omezeních, tedy dva zúžené pruhy v každém směru. Podle Rýdla je vina na straně dodavatele prací firmy Eurovia. Rýdl dodal, že opravu stihnou do plánovaného konce modernizace celé dálnice na přelomu září a října.

„Okamžitě jsme zahájili jednání s investorem a společně jsme se domluvili na způsobu oprav, které provedeme na naše náklady neprodleně,“ řekla dnes mluvčí společnosti Eurovia Iveta Štočková. Rýdl dodal, že opravu stihnou do plánovaného konce modernizace celé dálnice na přelomu září a října.

Foto: ŘSD

Mapa modernizace D1.

Daný úsek byl uveden do provozu před rokem. Problémy zjistilo ŘSD na zhruba 130 metrech dálnice. „Ten beton je na úseku 130 metrů tak špatný, že by nevydržel přes letošní zimní sezonu. To znamená, že musíme bezodkladně, prakticky okamžitě, začít s opravou,“ řekl Rýdl.

„V povrchu vozovky byly zjištěny trhliny. Sahají do hloubky zhruba dvou centimetrů v rychlém pruhu, v pomalém pruhu jsme se dostali až do hloubky tří centimetrů,“ řekl ředitel úseku kontroly kvality staveb ŘSD Jiří Hlavatý. Podle něj by hrozil rozpad vozovky. „Pravděpodobnou příčinou je technologická nekázeň, kdy došlo k rozdílné konzistenci ve spodní a horní vrstvě krytu,“ řekl Hlavatý.

„Jako příčina mikrotrhlin v povrchu vozovky se jeví rychlejší nástup navazujících technologií a nepředpokládané dramatické změny teplot v době začátku zrání betonu,“ uvedla Štočková.

Beton je na úseku 130 metrů tak špatný, že by nevydržel přes letošní zimní sezonu.
Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic

Eurovia problematický úsek podle Rýdla opraví v rámci reklamace, stát za to nebude nic platit. Další sankce firmě nehrozí. „V tomto konkrétním případě musím ocenit přístup společnosti Eurovia, která ani na moment nezaváhala, spolupracovala s námi na veškeré diagnostice, svoji odpovědnost uznala, bez jakéhokoliv zaváhání, protestů nebo jiného návrhu uposlechla našich pokynů, a to včetně termínu a způsobu provedení,“ uvedl Rýdl.

ŘSD zkontrolovalo i další úseky, na těch poruchy nezjistilo. Problém nastal podle zástupců ŘSD, když na dálnici nastoupily takzvané vymetače, které zdrsňují povrch vozovky do konečné podoby. Na dálnici vjely moc brzy, krycí vrstvu tak zhutnily a povrch vozovky poškodily.

ŘSD nyní pracuje ještě na třech úsecích D1, kde práce jdou podle plánu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované