Hlavní obsah

Češi dostali za špionáž 30 měsíců vězení. Oba se ale odvolají

Reklama

15. 5. 2017 20:08

Podle televizního zpravodaje v Mytilini na ostrově Lesbos zvolil soud ještě tvrdší trest, než jaký navrhovala státní zástupkyně.

Článek

Soud v Řecku dnes uložil podmínečný trest dvou a půl roku vězení s odkladem na tři roky dvěma Čechům, kteří byli obviněni ze špionáže. Odsouzený Martin Pezlar a Ivan Buchta přímo v soudní síni oznámili záměr se proti rozsudku odvolat. Informovala o tom Česká televize.

Podle televizního zpravodaje v Mytilini na ostrově Lesbos zvolil soud ještě tvrdší trest, než jaký navrhovala státní zástupkyně. Ta prý překvalifikovala obvinění ze špionáže na přečin nedovoleného fotografování, za což jim hrozil podmínečný trest jeden až dva roky.

Video: Češi obvinění ze špionáže odletěli k soudu do Řecka

„Věříme, že to dopadne dobře," říkají obvinění Češi.

Oba muži jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Tvrdí ale, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali jako turisté.

Češi jsou nyní už volní, byly jim vráceny pasy a kauce ve výši 5000 eur (132 000 Kč), kterou museli složit v lednu 2013, kdy byli po čtyřech měsících propuštěni z vazby.

Dvojice byla v Řecku zadržena v září 2012 na ostrově Limnos. Tehdy se v médiích objevily informace, že za údajnou špionáž může dostat až dvacetiletý trest vězení. V zájmu jejich propuštění se angažovala česká diplomacie a další představitelé státu, vznikla i petice, kterou podepsalo asi 21 000 lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované