Hlavní obsah

Česká spořitelna spočítala loňský zisk. Činí 17,7 miliardy korun

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

28. 2. 2020 9:45

České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 procenta na 17,7 miliardy korun. Provozní zisk banka zvýšila o 8,6 procenta na 22,5 miliardy korun. Neauditované konsolidované výsledky dnes spořitelna zveřejnila na svém webu. Provozní zisk vzrostl i mateřské skupině Erste Group.

Článek

Čistý úrokový výnos spořitelny za loňský rok vzrostl v porovnání s rokem 2018 o 8,8 procenta na 30,3 miliardy Kč. „Růst byl způsoben rostoucími klientskými úvěrovými obchody a vklady a zvyšováním úrokových sazeb Českou národní bankou během let 2018 a 2019,“ uvedla spořitelna v tiskové zprávě.

Čistá úroková marže naproti tomu meziročně mírně klesla z 2,17 na 2,12 procenta. Pokles byl podle spořitelny způsoben vysokým objemem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračujícím konkurenčním tlakem na bankovním trhu.

Čistý výnos z poplatků a provizí loni banka navýšila meziročně o 0,6 procenta na 8,6 miliardy korun. Mírný růst byl poháněn příjmy ze správy finančního majetku, služeb depozitáře, pojištění a karetních transakcí. Čistý zisk z obchodních operací vzrostl o 24,2 procenta na 2,7 miliardy Kč.

Domácnostem banka loni půjčila 410,4 miliardy, podnikatelským subjektům 257 miliard korun. Objem hypoték fyzickým osobám meziročně stoupl o osm procent a spotřebitelských úvěrů o 4,7 procenta. Objem úvěrů celé Finanční skupiny České spořitelny loni vzrostl o necelých pět procent na 740,1 miliardy Kč.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů. Na konci loňského roku jich měla 4,6 milionu. Vlastníkem spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank.

Dynamická střední Evropa

Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, loni zvýšila provozní zisk o 8,7 procenta na 2,97 miliardy eur, tedy 75,4 miliardy korun. Generální ředitel Bernhard Spalt v dnešní tiskové zprávě uvedl, že banka těžila zejména z dynamického vývoje na středoevropském trhu – její provozní příjmy rostly dvakrát rychleji než náklady. Navrhuje proto zvýšit dividendu o sedm procent na 1,5 eura na akcii.

„Působíme v ekonomicky nejdynamičtějším evropském regionu. Země střední a východní Evropy vykazují více než dvakrát vyšší tempo růstu hrubého domácího produktu, než je průměr eurozóny. Zásadní je, že ten růst táhne zejména domácí poptávka, a to díky nízké míře nezaměstnanosti a růstu reálných mezd,“ dodal Spalt.

Bance se podařilo dosáhnout sedmiprocentního růstu jak u vkladů, tak u půjček. Těžila ale také z růstu čistých úrokových výnosů, nejvíce v České republice, ale i v Rumunsku a Maďarsku. Čistý zisk ale bance loni klesl o 18 procent na 1,47 miliardy eur. Na vině byly jednorázové položky.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované