Hlavní obsah

České děti během pandemie přibraly až patnáct kilo nad optimální váhu

Foto: Unsplash

Ilustrační foto.

Reklama

9. 6. 2021 13:03

Až 15 kilogramů nad doporučenou váhu přibrali někteří školáci během pandemie koronaviru. Lékaři tak častěji řeší problémy s nadváhou či obezitou u dětí.

Článek

Kvůli koronavirové pandemii trávily děti v Česku více než rok většinu času doma – bez prezenční výuky ve školách, bez kroužků a většiny pohybových aktivit. Intenzivněji než dřív také čelily stresu i domácí nudě, což se mnohdy velmi negativně projevilo na jejich váze.

Už před vypuknutím pandemie a omezeními statistiky ukazovaly, že nadváhou trpí každé čtvrté dítě v Česku a každé sedmé dokonce obezitou. Nyní se situace ještě zhoršuje.

„Dříve měly děti alespoň minimum pohybu při cestě do školy a ze školy a v hodinách tělesné výchovy, část z nich pak při kroužcích nebo i při sportovních aktivitách s rodiči. Toto všechno na rok téměř úplně odpadlo. Navíc tento nový životní styl mohl být pro řadu dětí stresující, což znovu podněcuje k nezdravému stravování,“ vysvětlil Jan Boženský, primář dětského oddělení z Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

Svou roli podle něj hraje právě i nuda, která v kombinaci s pobytem doma láká děti k ledničkám a zásobám sladkostí. V důsledku toho pak nejsou výjimkou školáci, kteří za uplynulý rok během pandemie přibrali i 15 kilogramů nad doporučenou váhu.

Víc než kdy jindy je proto podle primáře důležité dbát na správný režim dětí i volbu správné stravy a věnovat se pohybovým i jiným volnočasovým aktivitám – pokud možno co nejpestřeji. „Zároveň jídelníček by měl být v čase distanční výuky a omezení volnočasových aktivit přizpůsoben sníženému výdeji energie, který děti při převážném pobytu doma jednoznačně mají,“ dodal primář. Nárůst váhy u dětí negativně ovlivňuje nejen jejich fyzické zdraví, ale také to duševní.

„Rodiče, kteří k nám aktuálně na pracoviště přicházejí, téměř vždy řeší celý komplex obtíží – a v drtivé většině jsou stejné. Jejich děti trpí nadváhou či obezitou v důsledku nevhodné stravy i nedostatku pohybu, ale zároveň v důsledku současných opatření ztratily disciplínu, motivaci, režim i sociální návyky. Mění se celkově jejich chování a přibírání na váze je pak už jen jedním z mnoha důsledků. V těchto případech je potřeba řešit situaci komplexně a celkově změnit životní styl i přístup,“ poradil Boženský.

Reklama

Doporučované