Hlavní obsah

Česko převzalo dva rumunské pacienty s covidem-19

Foto: Unsplash

Ilustrační obrázek.

Reklama

7. 11. 11:36

Rumunský zdravotnický systém je pandemií covidu-19 paralyzován, všechna lůžka na odděleních intenzivní péče jsou zaplněná a další pacienti musejí čekat, informoval v minulém týdnu server BBC.

Článek

Česko v sobotu vpodvečer převzalo dva pacienty z Rumunska s těžším průběhem covidu. Informovala o tom Televize Seznam. Muž a žena na umělé plicní ventilaci se léčí na Bulovce a v Motole, doplnila mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Záchranáři pacienty přepravovali do nemocnic z letiště v Kbelích. Rumunsko patřilo na konci října v Evropské unii k zemím nejvíce zasaženým pandemií.

„Stalo se tak na základě žádosti rumunské strany o pomoc,“ řekl ČTK mluvčí Ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Dodal, že nejde o první takovouto pomoc, už v minulosti podle něj Česko přijalo pacienty z jiných zemí, bližší podrobnosti neuvedl.

Podle serveru BBC byly již desítky lidí v kritickém stavu přesunuty do nemocnic v Maďarsku a Polsku.

Rumunsko má zhruba 19,4 milionu obyvatel. Denní počty odhalených případů nákazy koronavirem v této zemi přesahovaly ke konci října i 16 000. V počtech úmrtí s covidem v přepočtu na obyvatele za poslední dva týdny je Rumunsko v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie na třetím místě. Hůře je na tom Lotyšsko s 245 mrtvými na milion obyvatel za 14 dní a Bulharsko s v přepočtu 243 mrtvými. V Rumunsku je to nyní 230 zemřelých za 14 dní na milion obyvatel.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované