Hlavní obsah

Česko s Čínou spojí další letecká linka, dálnici D3 mohou stavět Číňané

Prahu s Čínou spojí další letecká linka. (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

25. 4. 2019 17:55

Českou republiku spojí od července s Čínou pátá letecká linka. V Pekingu dohodu o strategické spolupráci při jejím zřízení podepsali zástupci pražského letiště a Sichuan Airlines.

Článek

Letadla budou přepravovat cestující mezi Prahou a jihočínským městem Šen-čen. Dohoda byla podepsána v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně. Ministr dopravy Dan Ťok očekává, že linka bude komerčně úspěšná, řekl ČTK.

Končící ministr dopravy také potvrdil, že je možné, aby některé úseky dálnice D3 postavily čínské firmy.

Prezident Zeman při svém projevu na ambasádě, kde slavnostní recepcí začaly oslavy 70. výročí navázání česko-čínských diplomatických styků, označil za jeden z úspěchů česko-čínských vztahů dosavadní zřízení čtyř leteckých linek. Poznamenal v této souvislosti, že do Vídně míří pouze jedna čínská linka a do Budapešti žádná.

„A proto je dobré, že otevřeme pátou linku, protože člověk se nemá nikdy zastavit a nikdy se nemá spokojit s úspěchem. S tím souvisí rostoucí počet čínských turistů, který se jenom za poslední rok zvýšil téměř o 30 procent,“ řekl Zeman.

Nová letecká linka bude podle Ťoka zprovozněna v červenci. Obstarávat by měla jižní oblast Číny v okolí města Šen-čen, v jehož blízkosti leží Hongkong a další velké aglomerace. „Takže si myslím, a i vedení Sichuan Airlines očekává, že ta linka bude komerčně úspěšná,“ poznamenal.

Ťok dnes také potvrdil, že Ministerstvo dopravy souhlasí s tím, že by se pět úseků středočeské D3 mohlo postavit s pomocí soukromých investorů v rámci takzvaného PPP projektu. Premiér Andrej Babiš nedávno navrhl, aby byla dálnice postavena za pomoci čínských peněz. Podle Ťoka je otázka, zda Babiš měl účast čínského kapitálu na mysli za podmínky, že vyhrají vyhlášenou soutěž, nebo by byla zakázka zadána některé firmě přímo. Druhá možnost by podle něj znamenala, že by ji musela pravděpodobně schválit Evropská komise.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované