Hlavní obsah

Jak probíhá očkování v Česku a ve světě

Foto: VidEst , Shutterstock.com

Ilustrační fotografie.

Reklama

21. 1. 11:30
aktualizováno • 11. 6. 10:16

V Česku bylo podáno již více než 10 milionů dávek vakcín a ukončené očkování má přes čtyři miliony obyvatel. Stále je však pod průměrem Evropské unie.

Článek

V České republice se proti nemoci covid-19 očkuje od 27. prosince, kdy vakcínu jako první obdrželi premiér Andrej Babiš (ANO) a válečná veteránka Emilie Řepíková. V současné době je očkování zpřístupněno již všem zájemcům starším dvanácti let. V polovině července se také otevřela očkovací centra bez registrace.

Rozdělení dávek vakcíny podle krajů je ale stále nevyvážené. Z dat vyplývá, že nejvíce se pořád očkuje v Praze. Ministerstvo ovšem vykazuje počet vydaných dávek v jednotlivých krajích, nikoliv proočkovaných obyvatel.

Nejvyšší proočkovanost je zatím v nejstarších věkových skupinách. Lidé ve věkových kategoriích nad 65 let již překročily hranici 70 procent. V mladších věkových kategoriích zatím není proočkovanost druhou dávkou vysoká.

Česká republika zatím stále zaostává za průměrem Evropské unie. Nejvíce z unijních zemí očkuje Malta, výraznější část populace je proočkovaná také v Maďarsku. Nejhůře je na tom momentálně Bulharsko, kde první dávku vakcíny dostalo zatím 15 procent obyvatel.

Celosvětově pak mají největší část populace naočkovanou alespoň jednou dávkou státy Severní Ameriky a Evropy. V očkování zaostávají zejména asijské a africké země. Nejvíce obyvatel s ukončeným očkováním má momentálně Malta, Island a Spojené arabské emiráty. Výraznou část populace mají naočkovanou také menší státy a území, jako je například Gibraltar, Seychely, Kajmanské ostrovy nebo San Marino.

Autor článku: Jiří Burýšek a Tereza Dorňáková

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované