Hlavní obsah

Jak probíhá očkování v Česku a ve světě

Článek

V České republice se proti nemoci covid-19 očkuje už od 27. prosince, kdy vakcínu jako první obdrželi premiér Andrej Babiš (ANO) a válečná veteránka Emílie Řepíková.

Rozdělení dávek vakcíny podle krajů je ale stále nevyvážené. Přestože rozdíly se pomalu zmenšují, z dat vyplývá, že nejvíce se pořád očkuje v Praze.

Ze všech věkových skupin je nejvíce očkovaných v kategorii starších osmdesáti let. Ti se mohli registrovat k očkování už od 15. ledna. Spolu se zdravotníky a personálem sociálních služeb patří lidé starší osmdesáti let do nejrizikovější skupiny obyvatel.

Česká republika zatím stále zaostává za průměrem Evropské unie, přestože se za poslední měsíc rozdíl v počtu podaných dávek na sto obyvatel zmenšil. Začátkem března Česko aplikovalo osm dávek vakcíny na sto obyvatel, v EU to bylo 9,5. Z posledních dostupných dat vychází v EU 15,7 dávky na sto obyvatel, Česko jich na stejný počet lidí eviduje 15.

Nejvíce z unijních zemí na konci března očkovala Malta, kde obě dávky vakcíny obdrželo již více než 11 procent obyvatel.

Izrael a Gibraltar díky očkování již rozvolňují

Celosvětově má naočkovanou největší část populace Izrael. Ukončené očkování tam ke konci března mělo 53 procent obyvatel. Izrael proto mohl začít pomalu rozvolňovat. Držitelé takzvaného zeleného pasu, který ukončené očkování potvrzuje, mohou využívat znovuotevřené hotely, bary, restaurace nebo posilovny.

K rozvolnění díky očkování se uchýlil i Gibraltar. Britské zámořské území na jihu Pyrenejského poloostrova naočkovalo již 70 procent dospělé populace a zrušilo opatření proti šíření koronaviru. Lidé nemusí na ulici nosit roušky, byl zrušen i zákaz nočního vycházení a bary a restaurace mohou být otevřené až do druhé hodiny v noci.

Autor článku: Jiří Burýšek a Tereza Dorňáková

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené