Hlavní obsah

Jak probíhá očkování v Česku a ve světě

Článek

V České republice už se proti nemoci covid-19 očkuje více než dva měsíce. Očkování začalo 27. prosince, kdy vakcínu jako první obdrželi premiér Andrej Babiš (ANO) a válečná veteránka Emílie Řepíková. Dosud nejvíce očkovaných přibylo 11. února, kdy jich vakcínu obdrželo 21 851.

Rozdělení dávek vakcíny podle krajů se ale ukazuje jako značně nevyvážené. Z dat vyplývá, že nejvíce se stále očkuje v Praze.

Ze všech věkových skupin je nejvíce očkovaných v kategorii starších osmdesáti let. Ti se mohli registrovat k očkování už od 15. ledna. Spolu se zdravotníky a personálem sociálních služeb patří lidé starší osmdesáti let do nejrizikovější skupiny obyvatel.

Na stovku obyvatel vycházelo na konci února celkem 6,1 dávky vakcíny. Českou republiku to řadilo na nižší příčky žebříčku monitorovaných zemí, které svá data o očkování pravidelně zveřejňují. Česko zaostává i za průměrem Evropské unie, který byl ke konci února 7,43 dávky vakcíny na sto lidí.

Situace ve světě

Ve světě bylo ke konci února celkově naočkováno už přes tři procenta populace a celkově bylo podáno přes 244 milionů dávek vakcíny. V tempu očkování si nejlépe i nadále vede Izrael, dále pak Spojené arabské emiráty a Spojené království.

Ze zemí Evropské unie nejvíce očkuje Maďarsko. To kromě vakcín od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, které schválila Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA), začalo jako první země EU očkovat i ruskou vakcínou Sputnik V.

V České republice se v únoru průměr pohyboval okolo 12 tisíc dávek denně. Celkově se v přepočtu na obyvatelstvo země zařadila mezi Belgii a Lichtenštejnsko, které očkovaly podobným tempem. Česká republika je však pod průměrem Evropské unie. Tuto statistiku nabízí druhá stránka grafu výše.

Autor článku: Jiří Burýšek

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené