Hlavní obsah

Čeští vojáci jsou s Američany vyšetřováni kvůli smrti vězně v Afghánistánu

Mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek o vyšetřování v Afghánistánu. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

27. 11. 2018 8:06

Mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek obvinění důrazně odmítl.

Článek

Čeští a američtí vojáci jsou vyšetřováni kvůli úmrtí zbitého afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který byl ve vazbě kvůli obvinění ze zabití českého psovoda Tomáše Procházky z minulého měsíce. Informoval o tom americký deník The New York Times.

Mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek obvinění důrazně odmítl.

„My striktně odmítáme jakákoliv podobná obvinění. V tuto chvíli probíhá standardní vyšetřování útoku příslušníka afghánských ozbrojených sil na české vojáky. Součástí vyšetřovacího týmu jsou všechny zainteresované strany, to znamená včetně České republiky. A my si počkáme na výsledek, jak vše dopadne,“ řekl Pejšek.

„Incident se stal na afghánském území. To znamená, že to vyšetřování probíhá tam, kde se to stalo, v provincii Herát. Na základně, kde jsou Češi, Američané a Afghánci, a tak jsou součástí toho vyšetřovacího týmu na místě příslušníci všech těchto národností,“ dodal mluvčí.

New York Times s odvoláním na americké a afghánské činitele píše, že američtí a čeští vojáci v Afghánistánu jsou vyšetřováni kvůli smrti člena afghánské jednotky, který byl zbit ve vazbě NATO v západním Afghánistánu. Událost podle listu ukazuje, jak se mezi vojenskými silami rozrostlo po 17 letech války napětí.

Afghánský voják Vahidulláh Chán byl obviněn, že minulý měsíc zabil českého psovoda Tomáše Procházku při jednom ze čtyř letošních smrtících útoků afghánských vojáků na příslušníky sil NATO.

Video: V Afghánistánu letos padli čtyři čeští vojáci

Čtyři vojáci, kteří letos padli v Afghánistánu. (Video: Seznam Zprávy)

Devatenáctiletý afghánský voják Chán začal 22. října střílet na projíždějící české vozidlo na základně Šindánd v provincii Herát. Při útoku zemřel Tomáš Procházka a další dva čeští vojáci byli zraněni. Během několika hodin byl Chán zatčen afghánskými jednotkami a vzat do vazby západních sil. V době, kdy byl navrácen afghánským jednotkám, byl zbitý a v bezvědomí, uvádějí afghánští úředníci. Krátce poté zemřel.

Nejmenovaný americký činitel řekl, že tým armádní sedmé skupiny zvláštních sil, která pomohla převést Chána do vazby českých vojáků, byl stažen z Afghánistánu. Není však jasné, zda se američtí vojáci účastnili bití Chána. Vyšetřování pokračuje.

Mluvčí mise vedené Američany v Afghánistánu Dave Butler přiznal vyšetřování, odmítl však poskytnout detaily. Americká armáda podle něj má zjistit, zda nedošlo ke zneužití pravomocí a případně povede dotyčné jednotlivce k zodpovědnosti.

Česká armáda však informace o vyšetřování českých vojáků odmítla.

„Striktně odmítáme podobná obvinění. Probíhá standardní vyšetřování útoku příslušníka afghánských bezpečnostních sil na českého vojáka, kterého se účastní všechny zainteresované strany,“ uvedl v první reakci mluvčí armády Jan Pešek v e-mailu zaslaném ČTK.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované