Hlavní obsah

Chlamydii chytnou čtyři lidé z pěti, stačí kýchnutí, říká žena, která hledá novou zbraň na zákeřnou bakterii

11. 6. 2017

Léčba chlamydií je dlouhodobá, proto je třeba nalézt něco jiného než antibiotika, míní mikrobioložka Eva Žampachová.

Jsme v počátcích. I tak to vyjde na miliony ročně. Bez mecenáše by se takový výzkum dělat nedal, míní mikrobioložka Eva Žampachová.

Článek

Jakákoliv veřejná akce či nákup v supermarketu jsou místa, kde člověk může chytit plicní chlamydii. Bakterii, která stojí za plicními chorobami typu astma a je „podezřelá“ i z toho, že může i za kardiovaskulární potíže.

„Toto akutní plicní onemocnění je typické pro mladší kolektivy, kdy lidé spolu bydlí, jako na studentských kolejích. Ale jinak chytit se dá v podstatě kdekoliv, kde je větší srocení lidí,“ popisuje mikrobioložka Eva Žampachová, která vede v Českých Budějovicích výzkumný tým CPN Monera.

Ten hledá novou látku rostlinného původu, která by šíření této bakterie v těle zastavila. Dosud se chlamydie léčí antibiotiky, která ale nejsou vhodná pro dlouhodobé užívání.

„Byl by to rozhodně průlom, pokud budou výsledky slibné. Antibiotika totiž ničí i přirozenou mikroflóru a postupně se vytváří odolnost bakterií na jejich působení,“ vysvětluje Žampachová.

Její výzkum financuje miliardář David Beran, který sám trpí astmatem. V 90. letech mimochodem studoval biochemii, z níž ale před státnicemi utekl k finančnímu světu.

Jak daleko je bádání výzkumného týmu? Co mají společného plicní chlamydie se známějšími bakteriemi, které se šíří pohlavní cestou? Podívejte se v rozhovoru nahoře.

Připomeňte si také reportáž z Jihočeského vědeckotechnického parku, kde CPN Monera bádá.

Jak se hledá zbraň na bakterii, která napadne čtyři lidi z pěti.

Tým zkoumající chlamydie není jediným, za nímž stojí bohatý mecenáš. V seriálu Seznam Zpráv představujeme laboratoře a výzkumná centra, která financují čeští miliardáři. Podívejte se:

Doporučujeme