Hlavní obsah

Moje místa: Příběh lásky, díky níž má Praha slony. A proč jsou gorily jen jiní lidé? Ředitel Bobek provází zákulisím zoo i místy svého dětství

V pořadu Moje místa s Miroslavem Bobkem se podíváte i do zákulisí slonince v pražské zoo. (Video: Seznam.cz)

Reklama

14. 1. 2019 20:15
aktualizováno • 20. 1. 2019 7:14

Proč mezi nejoblíbenější zvířata ředitele pražské zoo patří něco mezi klokanem, prasetem a mravenečníkem? Čím ho při natáčení „znemožní“ žirafák Johan? Při jakých vzpomínkách na dětství v Českém ráji mu naskočí husí kůže? A jak je možné proslavit se fotkou pořízenou na záchodě?

Článek

Miroslav Bobek nás provede Mnichovým Hradištěm, kde vyrostl, a vezme nás na malebná místa Českého ráje. Nejdříve ale strávíme den v pražské zoologické zahradě. Procházku začínáme u goril.

Vyrazit do Santiaga a prošmejdit Český ráj. To jsou přání ředitele pražské zoo, který jezdí do Asie i Afriky.

„Zoologická zahrada není útulek, který se postará o všechna zvířata, jež si někdo neuváženě pořídí,” upozorňuje Miroslav Bobek. (Video: Seznam.cz)

Léta byla nejpopulárnější obyvatelkou gorilince Moja, první ze zde narozených mláďat. Poté, co se odstěhovala do Španělska, si největší pozornosti užívá Richard, respekt vzbuzující vůdce smečky. Děti samozřejmě milují mláďata. Včetně toho nejmladšího, v pořadí osmého.

Jmenuje se Ajavu a narodil se tak trochu zázrakem. Jeho matka Shinda totiž kdysi přijela do Prahy s antikoncepčním tělískem, které veterináři nemohli najít. Navíc začala být ve věku, kdy se zdálo, že už žádné mládě mít nebude. „Její porod byl skutečně překvapivý, mysleli jsme si, že jen přibrala a že je obézní,“ směje se Miroslav Bobek.

Do zoo přišel právě přes pavilon goril: jako šéf rozhlasové stanice Leonardo, který měl za sebou několik vzdělávacích projektů včetně „čapí“ Africké odysey, v době prvních reality show tuzemských televizí (VyVolení a Big Brother) vymyslel Odhalení: mapování života goril. „Vzbudilo ohromnou pozornost, například komentář na BBC kladl otázku, jestli se jako inteligentnější projeví soutěžící z vily VyVolených, z Big Brothera nebo z pavilonu goril. Není v tom velká nadsázka, když se podívám na gorily, vidím je jako trochu jiné lidi. Netroufl bych si je nazvat zvířaty,“ vysvětluje Miroslav Bobek.

Zájem o pavilon ve spodní části pražské zoo neustává, i když projekt Odhalení skončil už v roce 2008. „Jsem rád, že jsme gorily natolik zpopularizovali, že můžeme podporovat jejich příbuzné z Kamerunu, kde domorodci žijící na hranici pralesa gorily neznají jako živé tvory, ale jako kusy nasekaného masa. Věří totiž, že ženy po gorilím mase lépe snášejí těhotenství a muži jsou po něm drsnější – tím pádem ho jedí i policisté a vojáci.“

Miroslav Bobek představí i další zajímavé obyvatele pražské zoologické zahrady, včetně zázemí v jejich pavilonech. Třeba ve sloninci převypráví příběh lásky, díky němuž se do Prahy dostala slonice Gulab, ukáže kdysi slavného Bimba, který si zahrál ve filmu s panem Tau, a vysvětlí, proč při porodu slonice potřebovali ošetřovatelé brankářské rukavice. A v Českém ráji nás zasvětí do tajů fotografování přírody a vezme i na vyhlídku nedaleko Drábských světniček, kam rád bere kolegy ze zahraničí. „Zvlášť těm z Pobaltí, kteří jsou zvyklí na roviny, bere dech.“

Premiéru pořadu Moje místa vysílá Televize Seznam každé úterý od 20:15, následují Intimní zpovědi.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sledujte Televizi Seznam i na Facebooku.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené