Hlavní obsah

CIA: Vraždu novináře Chášakdžího nařídil přímo korunní princ Salmán

Vraždu saúdského novináře Chášakdžího nařídil korunní princ Salmán, zjistila CIA.Video: Jan Marek, Reuters

 

Reklama

17. 11. 2018 6:23
aktualizováno • 17. 11. 2018 6:24

Úředníci mají ve zprávu CIA velkou důvěru. Novinářovo tělo se dosud nenašlo.

Článek

Vraždu saúdskoarabského investigativního novináře Džamála Chášakdžího, k níž došlo začátkem října na konzulátu jeho země v tureckém Istanbulu, nařídil přímo saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. Podle webu listu The Washington Post, který se odkazuje na zdroje obeznámené se situací, to zjistila americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Zjištění CIA odporuje vyjádření saúdskoarabské vlády, že princ neměl s činem nic společného. Američtí úředníci mají ve zprávu CIA velkou důvěru, píše washingtonský deník, pro nějž Chášakdží pracoval. Spojení korunního prince s úkladnou vraždou ztěžuje Trumpově kabinetu snahu udržet vztah se svým úzkým saúdskoarabským spojencem, zdůrazňuje The Washington Post.

Bratr prince měl Chášakdžího telefonicky ujistit o jeho bezpečí

Trump před sobotní cestou do Kalifornie řekl novinářům, že se závěry CIA o podílu bin Salmána na smrti Chášakdžího se dosud neseznámil. Ještě dnes během cesty letadlem ale hodlá hovořit jak se zástupci rozvědky, tak i s ministrem zahraničí Mikem Pompeem a „mnoha dalšími", napsala agentura Bloomberg. V Kalifornii se prezident setká s lidmi postiženými ničivými požáry a se záchranáři.

V článku WP se dále uvádí, že s novinářem před jeho cestou na konzulát, kde si chtěl vyřídit dokumenty pro svatbu se svojí tureckou snoubenkou, hovořil telefonicky saúdskoarabský velvyslanec ve Spojených státech. Princ Chalíd bin Salmán, který je zároveň bratrem korunního prince, údajně Chášakdžímu sdělil, že si je má v Istanbulu vyzvednout a ujistil jej, že mu tam nehrozí žádné nebezpečí. Hovor podle zdrojů listu uskutečnil na bratrův pokyn a tajná služba jej monitorovala.

Chalíd bin Salmán hovor popírá, USA jsou připraveny zjednat spravedlnost

Saúdskoarabský ambasador na twitteru popřel, že by se zavražděným žurnalistou hovořil, nebo mu „z jakéhokoli důvodu" navrhoval, aby jel do Turecka. „Žádám americkou vládu, aby zveřejnila informace o tomto tvrzení," napsal princ.

CIA podle amerického listu o svých zjištěních informovala vládu a Kongres. Viceprezident Mike Pence, který je na konferenci v Papui-Nové Guinei, odmítl informaci americký rozvědky komentovat. Zdůraznil, že vražda Chášakdžího bylo zvěrstvo.

„Spojené státy jsou připraveny pohnat k odpovědnosti osoby, které jsou za vraždu odpovědné," řekl viceprezident novinářům. Dodal zároveň, že USA mají zájem na zachování dobrých vztahů se Saúdskou Arábií.

Tělo Chášakdžího se zatím nenašlo. Prohlídku konzulátu umožnily saúdské úřady tureckým vyšetřovatelům až dva týdny po zabití novináře. Rijád původně vraždu popíral, přiznal ji až více než dva týdny poté, nicméně popřel, že by s činem měl cokoli společného korunní princ.

Reklama

Doporučované