Hlavní obsah

Číňané vyzvídají informace od českých vědců a oslovují příslušníky bezpečnostních složek, varuje BIS

Ředitel BIS Michal Koudelka je dlouhodobě v nemilosti prezidenta Miloše Zemana.

Reklama

3. 11. 2019 14:41

Hlavní zájem mají čínští zpravodajci v Česku o průmyslové informace, uvedl mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha. Ředitel BIS Michal Koudelka nedávno označil tajné služby Číny a Ruska za nejpodstatnější dlouhodobá rizika pro bezpečnost České republiky.

Článek

Čína se v poslední době snaží oslovovat a získávat pro spolupráci i příslušníky českých bezpečnostních složek. V České televizi to uvedl mluvčí BIS Ladislav Šticha.

„Snaží se dostat do kontaktu s nejrůznějšími vědeckými pracovníky, s lidmi z univerzit, ale také samozřejmě kontaktovat naše politiky. Velmi nebezpečné podle našeho názoru je, když jsou tito lidé od nás zváni na výlety do Čínské lidové republiky, tam jsou hoštěni, všechno je to čínskou stranou placeno a potom na konci přijde nabídka na spolupráci. My se snažíme nejen vědeckou obec, ale také univerzity a politiky varovat před tím, že toto nebezpečí hrozí. V poslední době cítíme tento trend bohužel i u bezpečnostních složek a snažíme se o tom velmi nahlas mluvit,“ řekl Šticha.

O hrozbě ze strany čínských tajných služeb mluvil v říjnu na semináři ve Sněmovně i ředitel tajné služby Michal Koudelka. Číňané podle něj zvou vědce, politiky a další lidi do své země, kde se na ně snaží působit a získat od nich informace. BIS varuje především před tím, aby pozvání na návštěvu do Číny využívali příslušníci ozbrojených složek a policie.

BIS ve svých předchozích výročních zprávách určených pro veřejnost opakovaně varovala před zpravodajskými aktivitami Číny a Ruska na českém území. Tajnou výroční zprávu kontrarozvědky za rok 2018 projednala na konci října sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS, předseda komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) poté uvedl, že se zpravodajcům daří odhalovat nebezpečí, ale i přibírat nové lidi a technologicky růst.

Proti závěrům BIS se dlouhodobě staví prezident Miloš Zeman, který její zaměstnance posměšně nazval „čučkaři“, doporučil jim, aby se spíš věnovali boji s korupcí (což přitom této tajné službě nepřísluší) a ředitele BIS Michala Koudelku už čtyřikrát odmítl jmenovat do hodnosti generála, ačkoliv mu to vláda opakovaně navrhuje.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené