Hlavní obsah

Čištění graffiti Karlův most nepoškodilo, zjistila TSK. Památkáři trvají na neodbornosti zásahu

Nápis zanechali na pilíři Karlova mostu dva němečtí turisté.

Reklama

1. 8. 2019 12:36

Na sociálních sítích lidé vesměs ocenili, že profesionální čistič graffiti Miloslav Černý odstranil nápis z pilíře Karlova mostu vodou, a to za několik málo hodin.

Článek

Při neschváleném odstranění sprejerského nápisu z Karlova mostu v Praze nebylo podle laboratorních výsledků poškozeno zdivo, sdělila ČTK mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Situaci TSK dále řeší s policií, které se přihlásil muž, jenž v neděli ráno graffiti z pilíře mostu odstranil. Podle zjištění restaurátora však nápis nebyl odstraněn dokonale a na kamenech zůstaly zbytky barvy. Lišková proto už v pondělí uvedla, že se pilíř bude muset dočistit.

„Vzhledem k tomu, že je Karlův most národní kulturní památkou, budeme se dále držet zákonného postupu. Na čištění se tudíž musí podílet odborný restaurátor schválený památkáři z pražského magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu. Na odstranění nápisu máme uzavřenou smlouvu s panem Janem Mjartanem," uvedla Lišková.

Na pilíři Karlova mostu se v polovině července objevil sprejerský nápis o rozměrech pět krát dva metry. Policie na místě zadržela dva německé mladíky, soud jim uložil roční podmínku, pětileté vyhoštění a peněžité tresty. Jejich obhájce ale podal proti rozhodnutí odpor, v případu bylo proto nařízeno hlavní líčení. V něm se v září má řešit také neschválené odstranění nápisu.

Miloslav Černý, který se k očištění mostu přihlásil, Seznamu řekl, že se odstraňováním graffiti živí a použil šetrnou metodu. Nápis odstranil vysokotlakým proudem páry. Odmítl podezření, že chtěl znehodnotit práci restaurátorů nebo odstranění nápisu využít k propagaci.

Redakci Seznamu se po odvysílání rozhovoru s Černým ozval čtenář s dotazem, zda lze přispět na pokrytí nákladů na neobjednané čištění památky. Také na sociálních sítích lidé čin vesměs schvalují. Pochvalují si zejména rychlost zásahu a skutečnost, že k němu nebyly použity chemikálie.

„Díky panu Černému za odvahu k činu, doufám, že se vyhne jakémukoliv popotahování úřady,“ napsala jedna ze čtenářek. TSK dala nyní za pravdu těm diskutujícím, kteří zastávali názor, že čištění památku nepoškodilo.

Reklama

Související témata:

Doporučované