Článek
„Nějaké virtuální prohlídky zatím neplánujeme, stejně nikdo nechce vidět nějakou židli přes internet. Když už, tak si chcete projít zámek, zažít to,“ říká ředitel zámku Josef Kabát (vpravo). Vladimír Mitura (vlevo), který se stará o vztahy s veřejností, dodává: „Aby na nás lidé nezapomněli a pořád věděli, že tu jsme, snažím se být aktivní na sociálních sítích a sdílet tam fotky.“
Na sociálních sítích vybízí fanoušky například k procházce v sadech okolo zámku. „Lidé opravdu chodí a označují nás v jejich příspěvcích.“
„Jeden návštěvník sem i přes uzavření přijel a snažil se nás přemluvit k soukromé prohlídce. Pořád se najdou lidé, kteří nevěří, že když máme zavřeno, tak máme opravdu zavřeno,“ říká Kabát.
Propustit naštěstí nikoho nemuseli. Nový Hrad je totiž příspěvková organizace Ústeckého kraje, takže o podporu nepřišli. Místo prohlídek pokračují v úklidu.
„Zajímá vás, co se u nás děje v těchto dnech? Pilně uklízíme. To aby se vám u nás líbilo, až bude možnost otevřít,“ píší na instagramovém profilu zámku.
V den naší návštěvy zrovna přemisťovali obrazy do chodby před kapličku.
Předtím prostory samozřejmě uklidili.
V kapličce během letních měsíců probíhají za normálních okolností svatby. „První tu měla být už za pár dní, tak ta je zrušená,“ říká Mitura. Podle něj je na zámku kolem dvaceti svateb za sezonu a nedokáže odhadnout, kolik jich budou moci uskutečnit letos.
Odzimovali a připravili už i bylinkovou zahrádku.
V té pěstují různé druhy bylinek...
... které pak využívají i na výzdobu zámecké kuchyně. Ta je součástí jednoho z prohlídkových okruhů.
Posunuté nebo úplně zrušené jsou také projekce dokumentárního festivalu Jeden svět, divadelní představení, letní kino nebo jejich největší akce Novohradská pouť.
Během léta pořádali i pravidelný přednáškový cyklus – minulý rok se návštěvníci mohli v tomto sále dozvědět například o čokoládě, chmelu z oblastí Lounska a Žatecka, o zdravotnictví za dob císaře pána nebo o zdravé stravě. Teď místnost zeje prázdnotou.
Opravovat pro budoucí akce začali i tento velký sál. „Objevili jsme pod bílým nátěrem malby, které se snažíme zrestaurovat,“ vysvětluje Mitura.
Momentálně podle něj ale žádné restaurátorské práce kvůli nouzovému stavu přerušit nemuseli. „Teď jsme žádného restaurátora shánět nemuseli, třeba ve velkém sále čekáme, až malby trochu vyzrají,“ popisuje Mitura.
Památky ve správě státu loni navštívilo 5,273 milionu lidí. Teď se neví, kdy otevřou.
Národní památkový ústav odhaduje, že do poloviny dubna přesáhnou ztráty 30 miliard korun.