Hlavní obsah

Cyklobusy na trase Brno - Vídeň letos vyjedou po čtvrté. První má jet už v dubnu

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

10. 4. 18:24

Čtvrtým rokem vyjedou letos na trase Brno - Vídeň cyklobusy svážející cyklisty z Brna a Židlochovic na místa česko-rakouského pohraničí, jako je třeba Hevlín, Znojmo nebo Mistelbach.

Článek

„Od dubna do října je v plánu vypravit jich podle zájmu zhruba deset. Letos bude největší problém zákaz nebo omezení při cestování do Rakouska,“ řekla Jitka Jirků, tajemnice dobrovolného svazku obcí Cyklistické stezky Brno - Vídeň.

Cyklobusy jsou pro cyklisty zdarma. Radní města ve středu na jejich provoz schválili dotaci 100.000 korun, která je určena právě na pokrytí nákladů na zajištění vozu i s řidičem. „Cyklobusy vyzvednou v ranních hodinách cyklisty i s koly a zavezou je na místa česko-rakouského pohraničí v okolí cyklostezky Brno-Vídeň. V některých případech je k dispozici cykloprůvodce, který projede se zájemci vybranou trasu s tematickými zastávkami a výkladem, v dalších případech cyklisté dostanou mapku s doporučenými trasami v okolí místa zastávky. Cyklobus odjíždí zpět kolem 17:00, letos připravujeme na základě požadavků cyklistů i variantu, kdy je cyklobus přiveze například do Mistelbachu, ale vyzvedne je v jiném místě,“ sdělila Jirků.

Svazek vytvořil ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem řád a registrovaní cyklisté obdrží dva až tři dny před jízdou podrobné informace. „Cyklobusy provozujeme již čtvrtý rok a ohlasy cyklistů jsou velice kladné, spolupráce s dopravním podnikem je výborná. Organizaci cyklobusů neustále vylepšujeme v souladu se zkušenostmi z předchozích let i připomínkami. Zájemci průběžně sledují informace na webu i facebooku svazku a netrpělivě očekávají zveřejnění registračních formulářů a rozpisu termínů pořádaných cyklobusů. Dotazy a připomínky posílají již od března,“ dodala Jirků.

Na stezku vedoucí na jih od Brna se vydávají stovky lidí. „Skutečný počet výjezdů cyklobusů se bude odvíjet od zájmu cyklistů. K této věci chystá svazek i mezinárodní konferenci s kolegy z Rakouska, až to situace dovolí,“ dodal předseda svazku a brněnský radní Filip Chvátal. Navrženou dotaci budou schvalovat zastupitelé na svém dubnovém zasedání.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované