Hlavní obsah

Demonstranti v Hongkongu zablokovali cestu na letiště. Británii žádají o občanství

Demonstranti v Hongkongu zablokovali cestu na letiště. Protestovali i u britského konzulátu. (Video: Tereza Brhelová, Reuters)

 

Reklama

1. 9. 2019 19:01

Situace v Hongkongu eskaluje. Policie kvůli sobotním protestům zatím zatkla 63 lidí, z toho 54 mužů a 9 žen. Mezi zadrženými je i třináctiletý chlapec.

Článek

Den po masových protivládních protestech v neděli obsadily tisíce demonstrantů okolí hongkongského mezinárodního letiště. Snaží se připoutat pozornost světové veřejnosti ke svému boji za větší míru demokracie v této bývalé britské kolonii. Provoz na letišti, které patří k nejrušnějším v Asii i ve světě, narušen nebyl, i když u některých spojů se očekává zpoždění. V obou směrech ale v Hongkongu nejezdí metro, uvedla agentura DPA.

Tisíce aktivistů se shromáždily na parkovišti vedle letiště. Policie postavila u vchodů vysoké zátarasy a dovnitř se mohli dostat jen cestující s letenkou. Ti, kteří k letišti přijížděli autobusem, museli vystupovat daleko od hlavní budovy a zbytek cesty dojít i se zavazadly pěšky. Na místo nejezdily ani vlaky.

„Řekli nám, že vlaky nejezdí a neexistuje žádný jiný způsob přepravy. Taxi nefungují a naši přátelé, kteří by nás tam mohli odvézt, řekli, že cesty jsou zablokované,“ řekla agentuře Reuters turistka Katya Woodhamová. „Je to frustrující, přijeli jsme z Londýna, máme za sebou dlouhou cestu. Mým dětem zítra začíná škola, musíme se dostat domů a jsme vážně unavení,“ dodala.

Když asi po třech hodinách dorazily speciální ozbrojené posily, začali protestující prostory kolem letiště postupně opouštět. Několik set z nich se odebralo v rouškách a s brýlemi proti slznému plynu pěšky k nejbližší stanici metra, vzdálené asi tři kilometry.

Prodemokratičtí aktivisté obsadili letiště poprvé už před třemi týdny, tehdy protestovali pět dní v kuse. Letiště muselo kvůli nim na dva dny většinu odletů zrušit.

V sobotu se v Hongkongu uskutečnily další masové protivládní protesty. Zúčastnily se jich desetitisíce lidí, demonstrace místy přerostly v násilné potyčky s policií. Pořádkové jednotky v nočních hodinách tvrdě zasáhly proti vracejícím se demonstrantům v prostorách metra, ve vagonech použily slzný plyn i obušky. Policie zadržela desítky lidí, mezi nimi i jednoho nezletilého chlapce. Protestů se dospívající účastní běžně.

„Podezřelé jsme zadrželi kvůli vandalismu, držení výbušnin a zbraní a nelegálnímu shromažďování se,“ řekla na tiskové konferenci šéfka okrsku Kowloonské západní policie Tsui Suk Ji.

Lidé se shromáždili i před britským konzulátem a vyzvali britskou vládu, aby prohlásila čínsko-britskou deklaraci za neplatnou a poskytla jim plné občanství. „Jsme Britové!“ skandovali a mávali britskými pasy a vlajkami.

Demonstrace v Hongkongu trvají už tři měsíce. Účastníci protestů požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Původně se přitom začalo demonstrovat proti chystanému zákonu o vydávání podezřelých z trestné činnosti z Hongkongu do kontinentální Číny.

Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované