Hlavní obsah

Dlouhé stráně kvůli investicím zahájily několikatýdenní odstávku

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

Několikatýdenní letní odstávku zahájila kvůli plánovaným opravám a investicím přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku.

Článek

Mimo provoz bude do prvního červencového týdne. Vypuštěna bude i horní nádrž elektrárny. „Chystají se drobné opravy a údržba i některé významnější investice celkem za 40 milionů korun,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Plánované opravy se podle ředitele elektrárny Vítězslava Chmelaře týkají obou nádrží i mnoha míst v útrobách tohoto unikátního energetického zařízení. „Pro zajištění dlouhodobého provozu bude důležité například vybudování přehrážky nad dolní nádrží, která bude zachycovat naplaveniny a sedimenty, aby zbytečně nezanášely dno nádrže,“ uvedl Chmelař.

Opravárenské čety se zaměří také na horní nádrž, která bude od 6. června na tři týdny úplně vypuštěná, aby odborníci mohli provést pravidelnou údržbu dna i vtokového objektu.

V podzemí elektrárny se pak chystá například výměna reverzačních odpojovačů turbíny TG1 za modernější typ. Odborníci tam budou při automatizovaném nátěru potrubí pod horní nádrží testovat speciálního robota. „Pokud bude test úspěšný, pustí se v příštích letech do vývoje většího robota a nátěru přivaděčů spojujících dolní a horní nádrž, které mají průměr 3,6 metru a jsou dlouhé kolem 1,5 kilometru,“ podotkl Sobol.

Na opravách a investicích se v elektrárně Dlouhé stráně budou podílet desítky lidí z 12 externích firem. Organizace práce bude kvůli přísným hygienickým opatřením, která souvisí s epidemií koronaviru, náročnější. „Snažíme se zajistit, aby se jednotlivé pracovní skupiny pokud možno nepotkávaly a aby se lidé z externích firem nemíchali s pracovníky elektrárny. Zároveň ale musí dobře fungovat vzájemná komunikace a výměna informací,“ dodal Chmelař.

Elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Přečerpávací elektrárna patří mezi hlavní turistické cíle v Olomouckém kraji.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.

Reklama

Doporučované