Hlavní obsah

Do dluhů mohou spadnout desítky tisíc lidí, varují poradny

Lidé odkládají finanční potíže na později. Jednejte naopak rychle, zní z dluhových poraden.

Reklama

20. 10. 2020 14:37

Objevují se případy lidí, kteří kvůli koronakrizi skončili na ulici. Zároveň však některé dluhové poradny hlásí, že zájem lidí o radu v těžké finanční situaci klesl.

Článek

Už na jaře odborníci na dluhovou problematiku mluvili o tom, že kvůli krizi vyvolané epidemií koroanviru bude mít řada Čechů finanční problémy a skončí v dluzích. V ohrožení měli být především ti, kteří museli požádat o odklad splátek - lidé, co přišli o práci, nebo živnostníci, na něž dopadla vládní opatření a úbytek zákazníků.

S druhou vlnou epidemie a s tím spojenými novými restrikcemi se očekává, že se situace ještě zhorší.

„Je zjevné, že lidí, co budou mít problémy, přibyde,“ říká analytik organizace Člověk v tísni David Borges. Odhadovat čísla je podle něho těžké, ale myslí si, že se bude jednat nově o desítky tisíc lidí v celé České republice, kteří nebudou mít na splátky. „A nebavíme se jen o úvěrech, ale i o účtech za služby, za nájemné a podobně,“ připomíná analytik.

Například Česká národní banka eviduje v součtu téměř 380 tisíc domácností, které kvůli krizi o odklad splátek požádaly.

Kvůli očekávaným potížím spolupracuje s Člověkem v tísni pražský magistrát. Výsledkem by mělo být například to, že se od ledna bude na reklamních plochách, které má město k dispozici, objevovat informace o dluhové lince.

„Situace je velmi vážná. Někteří lidé už nemají dost peněz na potraviny, mám zprávy, že potravinová banka přestává mít dostatek potravin na rozdělování,“ uvedla pražská radní Milena Johnová. „Lidé se dostávají doslova na ulici, právě kvůli tomu, že ztratili práci,“ dodala.

Zatímco na jedné straně už v Praze podle radní Johnové pociťují nárůst počtu lidí bez domova, hlásí některé dluhové poradny, že zájem o jejich služby navzdory složité ekonomické době opadl.

„Naopak teď se dostáváme do stejné situace jako na jaře. Klientů je méně. Vysvětlujeme si to tím, že klienti spíše řeší nemoc a zdraví rodiny než finanční problémy,“ říká ředitel Poraden při finanční tísni David Šmejkal.

Připomíná, že když lidé řešení finančních problémů odloží, potíže budou eskalovat - rostou nedoplatky a naskakují penále za pozdní platby.

„Jestli máte pocit, že se s některými splátkami dostanete do prodlení nebo že se blíží okamžik, kdy víte, že máte něco zaplatit a nezaplatíte, rychle kontaktujte věřitele a domluvte se s nimi. A pokud víte, že to nepomůže, obraťte se na dluhovou poradnu,“ vyzývá David Šmejkal.

Podobně přitom mluví i zástupci věřitelských organizací – nabádají dlužníky, aby problémy se splácením hlásili včas.

„Pak je důležité realisticky ohodnotit své možnosti a společně s věřitelem hledat vhodné řešení,“ říká Jan Slanina, legislativní expert České leasingové a finanční asociace.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované