Hlavní obsah

Do konce týdne bude horko. Meteorologové už vědí, jaký bude i zbytek prázdnin

Foto: ČTK

Ilustrační foto.

Reklama

26. 7. 19:08

Po zbytek tohoto týdne se budou v Česku objevovat tropické teploty i bouřky. Začátek srpna pak ale zřejmě přinese mírné ochlazení.

Článek

Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Celkově budou teploty i objemy srážek po čtyři týdny ode dneška do 22. srpna na úrovni dlouhodobých průměrů. Právě tento týden bude asi nejteplejší a nejdeštivější.

Už v neděli zasáhly část České republiky silné bouřky a další bouře s přívalovým deštěm, kroupami a silným větrem předpovídají meteorologové na dnešek a noc na úterý. V úterý pak kvůli tomu hrozí zvýšení hladin toků v zemi na povodňové stupně. I v dalších dnech tohoto týdne se pak mohou v Česku objevovat podle týdenní předpovědi ČHMÚ bouřky a zároveň teploty kolem tropické třicítky. Třeba ve čtvrtek může teplota na jihovýchodě země dosáhnout až 31 stupňů Celsia.

Na přelomu tohoto a příštího týdne, tedy v prvních srpnových dnech, ale teploty klesnou. Přes den dosáhnou pravděpodobně nejvýše 20 až 25 stupňů. Týdenní průměry maximálních denních teploty se pak budou od 2. do 22. srpna držet podle výhledu ČHMÚ kolem 24 stupňů.

Rovněž objemy srážek po nynějších silných bouřkách, kdy ČHMÚ dnes očekává až 50 milimetrů srážek, zřejmě začátkem srpna klesnou. „Období jako celek bude pravděpodobně srážkově průměrné. Začátek slabě nadprůměrný, jinak průměrný s úhrny kolem 20 milimetrů (tedy 20 litrů vody na metr čtvereční, pozn. red.),“ sdělili pracovníci ČHMÚ.

Co je měsíční předpověď

Měsíční výhled počasí vydávaný ČHMÚ je založen na statisticko-analogové metodě, která spočívá ve vyhledávání období v minulosti, ve kterých se podobně vyvíjely vybrané meteorologické prvky v porovnání s jejich aktuálním vývojem. Pro tuto metodu se vytváří zvláštní databáze údajů, ze kterých jsou spočítány vybrané statistické prvky. Při tvorbě předpovědi se přihlíží i k výstupům z numerických předpovědních modelů pro střednědobou a měsíční předpověď, zejména z Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí.

Na rozdíl od krátkodobých a střednědobých předpovědí počasí není měsíční výhled zaměřen na předpověď konkrétních hodnot teploty vzduchu a srážek pro jednotlivé dny. Vyjadřuje tak očekávaný trend ve vývoji počasí a celkový charakter předpovědních období z hlediska teploty vzduchu a množství srážek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované