Hlavní obsah

Dobrovolníci se budou učit, jak poznat stopy vlka či rysa

Foto: Jiří Dvořák/Správa KRNAP

Ilustrační snímek.

Reklama

12. 9. 2020 12:49

Dobrovolníci se budou na několika místech Česka učit, jak ve volné přírodě poznat stopy vlka či rysa. Své znalosti pak využijí při monitorování těchto velkých šelem.

Článek

,Lidé, kteří se naučí nejen poznat rysí a vlčí stopu, ale i poznat, zda šelmy v lese žijí, se stanou členy takzvaných vlčích a rysích hlídek. Kromě Beskyd Hnutí Duha Olomouc seminář připravuje i na Šumavě, v Jeseníkách, Lužických a Krušných horách a v Javorníkách.

„Noví dobrovolníci se budou během října, listopadu a prosince učit jak poznat vlčí stopu, jak zjistit, zda v lese žije rys či jak vypadá medvědí strom. To vše je součástí seminářů pro zájemce o účast v projektu vlčích a rysích hlídek,“ řekla koordinátorka projektu Kristýna Fridrichová.

Do Česka zasahovalo podle ní v minulém roce 18 vlčích teritorií, rysi obývají lesy Šumavy, Pošumaví, Beskyd i Javorníků a na slovensko-českém pomezí se pravidelně pohybuje také několik medvědů. Všechny tyto velké šelmy monitorují právě dobrovolníci. „Noví zájemci, kteří se chtějí dozvědět více o životě vlků, rysů a medvědů a podílet se s námi na jejich monitoringu, se mohou přihlásit na jeden z úvodních seminářů. První z nich se uskuteční 9. a 10. října v Lužických horách,“ doplnila.

Semináře organizuje Hnutí Duha Olomouc především jako formu zaučení nových zájemců o vlčí a rysí hlídky. „Jedná se o vyškolené dobrovolníky, kteří monitorují naše tři největší šelmy v lokalitách jejich výskytu. Tím se nejen podílejí na vědeckém výzkumu, ale také pomáhají tyto ohrožené druhy chránit před případnými pytláky a zvyšují povědomí o životě vlků, rysů a medvědů mezi místními obyvateli i turisty,“ uvedla.

V současné době aktivity projektu zahrnují rysí hlídky v Pošumaví a Novohradských horách, monitoring a ochranu všech tří velkých šelem v Beskydech a Javorníkách, mapování kočky divoké na moravsko-slovenském pomezí a vlčí monitoring na rozsáhlém území od Bílých Karpat přes Jeseníky, Broumovsko, Ralsko, severní Čechy, Krušné hory až po Pošumaví.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované