Hlavní obsah

Žalobci Šarochovi přišel klíčový posudek v kauze Čapí hnízdo

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Nový posudek v kauze Čapí hnízdo dorazil žalobci.

Reklama

7. 12. 2021 13:15
aktualizováno • 7. 12. 2021 13:27

Znalecký posudek pravosti podpisu pod smlouvou na akcie Farmy Čapí hnízdo byl s celým spisem odeslán do Poslanecké sněmovny. Ta bude řešit, zda vydá poslance Andreje Babiše k trestnímu stíhání.

Článek

Vyšetřovatelům přišel nový klíčový dokument v kauze Čapí hnízdo.

Znalec Aleš Čulík poslal státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi po několika týdnech posudek, zda je autentický podpis premiérova syna Andreje Babiše mladšího z roku 2008 na smlouvě k nabytí čtyř akcií společnosti Farma Čapí hnízdo.

Autentičnost podpisu totiž Babiš mladší jako svědek v případu zpochybnil. Pokud by znalec jeho výpověď potvrdil, měl by žalobce nejspíš v ruce jeden z důležitých důkazů k případu.

Pro vyhodnocení případu je klíčové, kdo v době žádosti o dotaci koncem února 2008 společnost Farma Čapí hnízdo vlastnil. Pokud akcie firmy držel miliardář Andrej Babiš starší nebo jeho společnost Agrofert, podezření o zneužití dotací by se tím potvrdilo.

To, že posudek na státní zastupitelství přišel, potvrdil Seznam Zprávám mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

„Dnešního dne v odpoledních hodinách bude spisový materiál, jehož součástí je i dotazovaný znalecký posudek, předán mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a to v návaznosti na dříve učiněnou žádost o vydání poslance k trestnímu stíhání,“ uvedl pro Seznam Zprávy Cimbala.

Znalecký posudek je v písemné podobě. Co v dokumentu je, však není v současné době jasné. Podle informací Seznam Zpráv ze státního zastupitelství tímto posudkem chtěli také vyšetřovatelé zjistit, jak důvěryhodný je Andrej Babiš mladší jako svědek v tomto případu.

Babiš mladší už na konci srpna v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že v únoru 2008 mu žádné akcie nepatřily. Řekl, že smlouvu o jejich převodu do té doby nepodepsal ani ji osobně nepřevzal.

„V letech 2008 až 2010 jsem byl ve Spojených státech a nic jsem podepisovat nemohl,“ uvedl premiérův syn, který byl dříve v kauze také obviněn, ale jeho stíhání bylo později zastaveno.

Babiš mladší říká, že dvacet stránek dokumentů, „které měly něco společného s farmou“, podepsal až „kolem roku 2011 nebo 2012“, když se ze Spojených států vrátil. Dokumenty podle vlastních slov podepsal na žádost svého otce v centrále Agrofertu a k podpisu mu je předložila finanční ředitelka koncernu Petra Procházková.

To, zda bude moci být Andrej Babiš trestně stíhán, však musí nyní rozhodnout poslanci. Ti budou řešit, zda ho vydají. Na Sněmovnu se žalobce Šaroch musel opět obrátit, protože obviněný Babiš získal dnem zvolení v říjnových volbách opět poslaneckou imunitu.

Vedle premiéra je v případu, kde se prověřuje už několik let podezření z dotačního podvodu, trestně stíhána také jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová (Nagyová).

V případu Čapí hnízdo detektivové už několik let prověřují podezření, že přidělení dotace ve výši téměř 50 milionů korun na stavbu rekreačního a kongresového komplexu u Olbramovic na Benešovsku nebylo oprávněné.

Farma Čapí hnízdo ji inkasovala, ale podle policie na ni neměla nárok. Nešlo o malý a střední podnik, jimž byla dotace určena, podle verze vyšetřovatelů byla Farma Čapí hnízdo účelově vyvedena z holdingu Agrofert, aby na podporu dosáhla.

Reklama

Doporučované