Hlavní obsah

Komentář: Faltýnkova pavučina. Pravá ruka policie neví, co dělá levá

Janek Kroupa
Vedoucí investigace
Foto: Profimedia.cz

Strukturu vztahů a vzájemných protislužbiček kolem sebe Jaroslav Faltýnek stavěl dlouho a pečlivě.

Reklama

21. 12. 2021 16:00

Pokud připustíme, že Jaroslav Faltýnek není celoživotní smolař a policie má dobrý důvod se jeho aktivitami zabývat, je otázkou, proč to zatím nikam nevede.

Článek

Článek si můžete pustit také v audioverzi.

Jaroslav Faltýnek je velmi pracovitý muž. Při své činorodosti se dosti často dostal do hledáčku police. Například ho natočili při podivných jednáních se šéfem Kapsch Karlem Feixem a prezidentem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Objevil se v odposleších náměstkyně ministryně školství a sportu Simony Kratochvílové, na kterou měl tlačit kvůli dotacím pro své přátele. „Řval na mě,“ popisovala to tehdy Kratochvílová. Stejně tak se Faltýnek zapletl do jedné z největších korupčních afér poslední doby, kauzy Stoka v Brně.

Podivný nákup bytu, zakázky na dopravním podniku nebo nákup ČD-Telematiky státem za tři čtvrtě miliardy, když ji původně mohl koupit za čtvrtinovou cenu…

Další jeho kauzy v průběhu letošního roku Seznam Zprávy mapovaly i díky jeho vlastním poznámkám – v zápiscích, kterým se říká Faltýnkův diář nebo Faltýnkův deník. Ukazují, že Jaroslavu Faltýnkovi se podařilo vytvořit strukturu v české politice do této doby naprosto výjimečnou. Sahá od nejvyšší politiky v Poslanecké sněmovně a vládě až do detailních obchodních vztahů, z Brna do Prahy.

Jaroslav Faltýnek se zajímal i o drobné, tzv. podlimitní zakázky. Jejich výhodou je, že na ně není moc vidět, protože se u nich nemusí dělat výběrová řízení. Pavučina Jaroslava Faltýnka spojuje nejen politiku s byznysem, ale také jeho moravské vztahy s těmi pražskými.

Poté, co Seznam Zprávy zveřejnily sérii textů čerpající z jeho deníku, policie si jednotlivé případy převzala a začala je každý zvlášť vyšetřovat; stejně jako už vyšetřovala nebo vyšetřuje výše uvedené příběhy. Vše zatím bez valného úspěchu. Je namístě položit si základní otázku: Proč policisté, kteří byli už tolikrát blízko Jaroslavu Faltýnkovi, nedokážou jednotlivé kauzy dotáhnout až k němu?

V rámci korektnosti je potřeba zvážit možnost, že Jaroslav Faltýnek je nevinný trumbera a jeho pletky s policií jsou důsledkem neuvěřitelné smůly, která ho provází jeho celou politickou kariérou a které se ne a ne zbavit. Pokud ale připustíme, že Jaroslav Faltýnek není smolař a policie má dobrý důvod se jeho aktivitami zabývat, je otázkou, proč to zatím nikam nevede.

Důvod je vlastně jednoduchý a ukazuje na bolestivé místo české policie, která nedokáže složitější případy úspěšně dokončovat. Kdysi na složité kauzy vznikaly týmy složené z lidí, kteří rozuměli jednotlivým problematikám. V nich se potkávali odborníci na násilí a praní peněz, analytici, IT specialisté a podobně. To dnes už policie skoro nedělá a věci vyšetřuje odděleně!

V případě Jaroslava Faltýnka tak ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku dělá někdo jiný než podivný prodejce ČD-Telematiky, při kterém stát přišel o stovky milionů a nikdo neví, kam se poděly. Stejně tak Faltýnkovy dotační aktivity zkoumá jiná část policie než podezření, že ovlivňoval rozhodování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). A tak bychom mohli pokračovat. Jednotliví detektivové často o sobě navzájem ani nevědí a rozhodně nevědí, co mají „ti druzí“ ve spisech.

Jaroslav Faltýnek systém vlivu postavil velmi chytře, je vzájemně provázaný a zčásti funguje na bázi letitých vztahů. Dobrým příkladem je poslední trestní oznámení, které na něj, dopravní podnik a společnost BigBoard podala firma Rencar. Ta podezírá Faltýnka, že pomohl svému příteli z BigBoardu k obrovským reklamním zakázkám, když dopravní podnik vypověděl smlouvy na pronájem reklamních ploch firmě Rencar. Zakázky pak získal právě BigBoard.

Klíčovým momentem, který dopravnímu podniku umožnil výpověď smlouvy, bylo řízení před ÚOHS. Tam sám na sebe dopravní podnik podal oznámení, kdy napadal své vlastní smlouvy. Antimonopolní úřad mu dal za pravdu, rozhodl, že smlouvy má zrušit, a udělil pokutu. Dopravní podnik se odvolal proti výši pokuty, ale proti samotnému rozhodnutí nikoliv.

To vše se začalo odehrávat za doby, kdy pražský magistrát ovládalo ANO a Jaroslav Faltýnek měl ve vedení dopravního podniku svého advokáta Květoslava Hlínu. Ve svém deníku se potom rozhodnutí ÚOHS věnoval s poznámkou „Jiří Švachula“.

To je dřívější významný politik v Brně, mimo jiné bývalý člen rozkladové komise v ÚOHS, a zároveň byvší významný kolega Jaroslava Faltýnka. Švachula je dnes ústřední postavou kauzy Stoka, při které měli politici ANO ovlivňovat zakázky v Brně. (Rozsudek by měl padnout na konci ledna 2022)

Faltýnek se sice od Švachuly distancoval, faktem ale je, že on i jeho syn s ním měli nadstandardní vztahy, navštěvovali se soukromě, slavili spolu narozeniny a jeden z blízkých Faltýnkových spolupracovníků mi kdysi vyprávěl, že to by právě on, kdo přivedl Švachulu do ANO. Dokonce mu Jaroslav Faltýnek údajně měl vyplnit i přihlášku.

Strukturu vztahů a vzájemných protislužbiček kolem sebe Faltýnek stavěl dlouho a pečlivě, nejméně od té doby, co je v politice, ale spíš déle. Rozbourat ji by trvalo nejméně stejně dlouho.

Kauzu Stoka vyšetřují v Brně, stejně jako podezření, že rozhodování ÚOHS bylo občas „na zakázku“. Místní policisté Seznam Zprávy kontaktovali v kauze Faltýnkova deníku a mluvili se mnou. Brněnské reálie znají dokonale, o těch pražských ale nevědí nic.

O několik týdnů později mě předvolala jiná část policie na výslech do Prahy. Řeší podezření, že Jaroslav Faltýnek ovlivňoval rozhodování dopravních firem, jako je pražský dopravní podnik nebo České dráhy. O jeho moravských vztazích vyslýchající detektiv nevěděl opět nic, přitom klíčové zakázky šly právě tam. Stejný policejní úsek má dnes řešit trestní oznámení Rencaru. Jenže bez rozhodnutí ÚOHS, které padlo „na Moravě“, by k žádné změně v Praze dojít nemohlo.

Dokud policie nezačne vidět souvislosti mezi jednotlivými kauzami a nepochopí, že Jaroslav Faltýnek není jejich osamělým vrcholem, ale středem, nepodaří se jí nejspíš vyšetřit nic a pavučina bude zakázky lapat dál.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované