Hlavní obsah

Nemocnice se připravují na očkování dětí, dohlížet budou pediatři

Foto: New Africa, Shutterstock.com

ilustrační fotografie.

Reklama

4. 12. 2021 21:22

Nemocnice se připravují na to, že v druhé polovině prosince začnou očkovat děti ve věku od pěti do 11 let. Vakcínu budou děti většinou dostávat v oddělených prostorách za přítomnosti pediatra.

Článek

Článek si také můžete pustit v audioverzi.

Velké nemocnice se chystají na start očkování dětí od 5 do 11 let, které odstartuje v polovině prosince. S očkováním dětí počítá například nemocnice v Motole nebo Thomayerova nemocnice.

Na místě musí být pediatr, což může být pro klasická očkovací centra mimo nemocnice problém zajistit.

„Místo pro děti bude oddělené. Kapacit máme málo, ale pediatra zajistíme. Pochopitelně by bylo lepší, kdyby děti očkovali jejich praktičtí pediatři,“ popsala přípravy mluvčí pražské motolské nemocnice Pavlína Danková.

Děti do 11 let by měli očkovat jejich ošetřující lékaři, premiér Andrej Babiš ale ve středu jako další možnost zmínil zapojení velkých nemocnic. „Například v Thomayerově nemocnici je očkovací centrum a v jiné budově ordinuje normálně pediatr. Kdyby se nedejbože něco stalo, tak stovku zaběhne za 20 sekund a je tam,“ uvedl premiér.

Thomayerova nemocnice se zapojením počítá, během očkování bude přítomný pediatr a dětská zdravotní sestra.

„K dispozici pro to budeme mít samostatné vakcinační centrum v rámci pavilonu G2, které bude určeno pro uvedenou věkovou skupinu dětí. Centrum je plně vybaveno pro tyto účely. Od začátku také očkujeme děti od 12 do 15 let. Denně očkujeme v průměru 300 takových dětí,“ popisuje mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Fakultní nemocnice Ostrava předpokládá, že s očkováním dětí začne 15. 12., kdy by měly dorazit vakcíny. „Děti budeme očkovat v prostorách Kliniky dětského lékařství. Na klinice je vždy zkušený a erudovaný pediatr, který bude přítomen očkování,“ napsala Seznam Zprávám Iva Piskalová z oddělení komunikace Fakultní nemocnice Ostrava.

Praktičtí lékaři pro děti a dorost by měli mít vakcínu pro děti k dispozici od 16. prosince. Novinářům to dnes na online tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Registrace k očkování se pro tyto děti otevře v pondělí 13. prosince, v tento den by také vakcíny měly dorazit do Česka. O den později začne rozvoz očkovacích látek.

Anketa

Máte-li dítě ve věku 5 až 11 let, necháte ho očkovat?
Ano.
10,8 %
Ne.
86,1 %
Nejsem si jistý/jistá.
3,1 %
Celkem hlasovalo 11844 čtenářů.

Petr Šnajdárek, který má za armádu na starosti Chytrou karanténu, na konferenci řekl, že očkování dětí ve věku 5 až 11 let bude ve vybraných očkovacích centrech a v ordinacích pediatrů. Vojtěch ale předpokládá, že by se očkování dětí mělo odehrávat hlavně u praktiků.

Na základě registrací, které začnou 13. prosince, se budou od 14. prosince očkovací látky rozvážet. Podle Šnajdárka je snahou, aby se co nejvíc dětí naočkovalo alespoň první dávkou do vánočních svátků.

Česko má zatím objednáno 300 tisíc dávek. Dětí v tomto věku je v Česku podle dat Českého statistického úřadu téměř 800 tisíc. Dosud bylo možné podávat vakcínu od firmy Pfizer/BioNTech dětem od 12 let.

Reklama

Doporučované