Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kdy se poprvé objevila ebola?
Virus ebola byl poprvé objeven během propuknutí krvácivé horečky v Zairu (dnešní Konžské demokratické republice) v roce 1976. Z celkových 318 nakažených jich 280 zemřelo – a to velmi rychle. V tom samém roce se virem nakazilo 284 lidí v Súdánu, 156 z nich nepřežilo.
Existuje pět kmenů viru ebola pojmenovaných podle míst, ze kterých pocházejí: Bundibugyo, Súdán, Taï Forest, Reston a Zaire. Čtyři z nich způsobují onemocnění u lidí. Kmen Reston také může lidi nakazit, ale prozatím u něj nebyla hlášena žádná onemocnění nebo úmrtí.
Jak je nemoc nakažlivá?
Ebolou se mohou nakazit lidé i zvířata. Přenáší se při kontaktu s krví, sekrety a tělesnými tekutinami nemocného. Častými oběťmi eboly jsou proto také zdravotníci ošetřující nemocné, pokud nepoužívají rukavice, masky a ochranné brýle.
Na ebolových projektech platí co nejpřísnější hygienické předpisy. Lidé v postižených oblastech se nemohou vzájemně dotýkat. Týmy nosí ochranný oděv, který neponechává ani milimetr kůže odkrytý. V ochranných oblecích se pracuje maximálně 40 minut, poté je horko nesnesitelné.
V Africe byly zdokumentovány případy nákazy při kontaktu s nalezenými uhynulými či nemocnými šimpanzi, gorilami, kaloni, opicemi, lesními antilopami či dikobrazy. K přenosu nákazy může dojít rovněž během pohřbu obětí eboly, když se pozůstalí dotýkají těla zemřelého. Virus se rovněž nalézá v semeni, a to až sedm týdnů po klinickém vyléčení.
Jaké jsou příznaky eboly
Prvotní symptomy nejsou tak snadno rozpoznatelné, což ztěžuje včasnou diagnostiku nemoci. Nemoc je charakteristická náhlými horečkami, pocitem slabosti, bolestmi svalů a hlavy a bolestmi v krku. Potom následuje zvracení, průjem, vyrážka, selhání funkce ledvin a jater, v některých případech hrozí i vnitřní či vnější krvácení.
Symptomy se mohou objevit dva až 21 dnů po nakažení. Ebola se u některých pacientů projeví vyrážkou, zarudlýma očima, bolestí na hrudi nebo obtížemi při dýchání či polykání.
Jak se ebola pozná?
Diagnostika je v mnoha případech obtížná, protože prvotní symptomy, zejména zarudnutí očí a vyrážka, působí nezávažně. Ebolu lze s určitostí diagnostikovat pouze laboratorně, a to šesti různými metodami. Laboratorní testy jsou velmi rizikové a měly by být prováděny v podmínkách s maximální biologickou ochranou. Kvůli nedostatečné ochraně došlo k řadě případů nákazy mezi lidmi. Lidé s příznaky eboly musí být okamžitě izolováni.
Jak se ebola léčí?
V současnosti již existují léky přímo na ebolu. Byly vyvinuty během epidemie v západní Africe a testovány během pozdějšího šíření eboly v Konžské demokratické republice. Pacientům pomáhá také podpůrná léčba: Jedná se zejména o rehydrataci, udržování krevního tlaku a prokysličení. Nesmírně důležitá je i psychologická podpora pacientů a jejich rodin. To se týká i přeživších, kteří po vyléčení z nemoci čelí vyloučení od ostatních ze své komunity.
Epidemie eboly je oficiálně považována za skončenou po 42 dnech od výskytu posledního potvrzeného případu.
Lze nemoci předejít a léčit?
V návaznosti na největší epidemii eboly se podařilo vyvinout účinnou vakcínu (rVSVDG-ZEBOV-GP). K této bezprecedentní krizi došlo v západní Africe v letech 2014 až 2016. Epidemie byla až 67krát větší než největší dosud zaznamenané šíření. Zasáhla městské oblasti a zabila více než 11 300 lidí. Zemřely také stovky zdravotnických pracovníků, což zdecimovalo již tak nestabilní systémy zdravotní péče v Libérii, Guineji a Sieře Leone.
V očkování se používá takzvaný kruhový systém. Spočívá v identifikování nově diagnostikovaných a laboratorně potvrzených pacientů s ebolou a vyhledání lidí, se kterými přišli do kontaktu. Často jde o rodinné příslušníky, sousedy, kolegy nebo přátele. Právě tito lidé tvoří onen „kruh“. Vakcína je nabízena také zdravotníkům v postižené oblasti, u kterých hrozí největší riziko vystavení viru a nakažení. Proočkování lidí ve zmíněném „kruhu“ v podstatě vytvoří ochranné pásmo, čímž se zabrání šíření infekce. Vakcíny v tuto chvíli fungují pouze na některé kmeny eboly.
Očkování je dobrovolné a vakcína je poskytnuta bezplatně. Než lidé očkování odsouhlasí, dostanou informace o vakcíně. Poté je zdravotníci pečlivě monitorují.