Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Dáte si s námi jointa?“ ptá se provokativně člen mladé ODS premiéra Petra Fialy. Ten s jasnou odpovědí váhá – nerad totiž prý užívá věci, které mu ovlivňují myšlení. Zároveň ale připouští, že kouření psychotropní látky se svými „mlaďochy“ alespoň zváží.
Video, které koluje po sociálních sítích, je více než aktuální. Poslanci totiž poslali do třetího čtení novelu trestního zákoníku a s ní i závan legalizace, na kterou podle občanských demokratů „nastal čas“.
Návrh počítá s tím, že by lidé starší 21 let mohli beztrestně pěstovat maximálně tři rostliny konopí. Původně mělo být možné mít u sebe doma až 100 gramů sušiny, ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ale nakonec podpořil hranici 200 gramů.
Marihuana už nevadí ani Bendovi
Rozvolnění pravidel pro konopí tak paradoxně přichází z konzervativního křídla ODS. Vedle Blažka se k němu pozitivně staví i šéf stranického poslaneckého klubu Marek Benda. „Já už roky říkám, že každá kultura má své drogy. Evropa tradičně alkohol, kávu a cigarety. Tohle je trochu z jiné kultury, ale třicet let vedlo k tomu, že jsme si asi zvykli. Takže já jsem dnes mnohem tolerantnější k marihuaně než v roce 1990. Nakonec jsem příznivcem navržené podoby legalizace,“ říká.
Občanští demokraté mohou podobnou rétorikou pár měsíců před volbami oslovit i liberálnější část voličů. Například mladé nebo ty, které v posledních letech zklamalo počínání hlavních zastánců legalizace – Pirátů.
Ministr spravedlnosti nicméně vylučuje, že by šlo o předvolební tah. „Vyjednávám o této věci celé tři roky – jen se celá novela zadrhávala v koalici a v ‚meziresortu‘,“ popsal redakci Blažek s tím, že nakládání s konopím není hlavní změnou v trestním právu.
Piráti by do budoucna chtěli víc gramů
I když Benda i marketingový tým ODS označují projednávané změny jako legalizaci, je na místě připomenout, že novela nepočítá s regulovaným trhem a možností legálního prodeje. V konečném důsledku tak ODS prosazuje „pouze“ dekriminalizaci, nikoli legalizaci v pravém slova smyslu.
To ostatně potvrzuje i Ivan Bartoš (Piráti), který se svými kolegy už několik let navrhuje zavedení regulovaného trhu. Vedle toho také skrze pozměňovací návrhy prosazují přechovávání až 600 gramů doma, zavedení konopných spolků nebo snížení věkové hranice pro pěstování a přechovávání marihuany na 18 let.
Navrhovaná dekriminalizace ale podle Bartoše znamená posun správným směrem. Piráti ji proto, stejně jako vládní strany, plánují podpořit. Už jen kvůli tomu, že současná situace kolem konopí je podle nich dlouhodobě absurdní.
„Za pár rostlin hrozí lidem větší tresty než za násilné činy. My chceme pravidla, která budou rozumná, srozumitelná a spravedlivá. Legalizace a regulace konopí může přinést až 3 miliardy ročně do zdravotnictví, místo aby stát zbytečně kriminalizoval slušné lidi,“ říká. Vedle toho pak zmiňuje, že některé subjekty momentálně „objevují Ameriku“, zatímco Piráti se skutečnou legalizací zabývají dlouho.
Jejich vize ale v minulosti nikdy neprošly. Když například během éry Andreje Babiše (ANO) navrhovali, aby měli dospělí lidé možnost pěstovat, usušit a zpracovat až pět rostlin konopí pro vlastní potřebu, nenašli podporu.
Místo toho mnohdy čelili urážkám. Šéf hnutí ANO například v minulosti prohlašoval, že pirátští poslanci „hulí“ a legalizací „ohrožují děti“. Před pár měsíci se ale Babiš dotazoval svých voličů, jaký názor mají na konopí. To naznačuje, že by nejsilnější opoziční hnutí mohlo svůj postoj k marihuaně na základě voličských preferencí přehodnotit.
Byl to navíc poslanec hnutí ANO Patrik Nacher, který se jako jediný zúčastnil kulatého stolu Ivana Bartoše s odborníky na téma „O konopí bez emocí“.
Nacher je pro legalizaci, říkal by jí ale jinak
Právě Nacher je mezi poslanci ANO jedním z mála, kdo si „konopné téma“ bere za své. „Za mě je to důležité, protože se to tu táhne několik let. Ty příběhy lidí, kterým hrozí podmínky až dlouhé tresty odnětí svobody jsou tragické,“ říká s tím, že pokud se na pěstování podílí více osob, policie na ně nazírá jako na organizovanou skupinu a jejich tresty se tak násobí.
Připouští také, že se tématu chce věnovat i nadále. Pracovat s ním hodlá i v rámci předvolební kampaně. Zároveň ale podtrhuje, že jde o jeho osobní iniciativu, nikoliv jednotné stanovisko hnutí ANO. Většina jeho stranických kolegů má totiž na legalizaci jiný názor. Vedle toho říká, že je nakloněný i zavedení regulovaného trhu, které by byl ochotný do budoucna podpořit.
Jelikož je Nacher poslancem za ANO, ví, že na slovech záleží. S pojmem legalizace by proto příliš neoperoval, aby si nevyděsil voliče. „Pro některé lidi je to červený hadr. Já bych tomu říkal asi regulace trhu, nebo tak nějak. Pokud na to budu mít v příštím volebním období kapacitu a nějakou kompetenci, chtěl bych tuhle otázku otevřít, ale zase nechci nic slibovat. Nevíme, jak to bude po volbách,“ dodává s tím, že nechce hnutí ANO k ničemu zavazovat.
Lidovci nechtějí, aby byl z Česka druhý Amsterdam
Nacher pak k současnému vládnímu návrhu dodává, že část poslanců z řad hnutí ANO pravděpodobně novelu podpoří. Výhodou je podle něj i to, že navýšení beztrestného držení konopí na 200 gramů prosazuje ministr Blažek. „Je vnímaný jako konzervativní politik, to by mohlo pomoci. Troufám si proto říct, že u nás to podpoří většina, i když přesný počet samozřejmě neznám,“ připouští.
Podobný postoj by pak měli mít i poslanci hnutí STAN, které je podle místopředsedkyně Michaely Šebelové otevřené i regulaci trhu. „Jsme pro navýšení zmíněné hranice u držení a užívání konopí a dalších látek. Dlouhodobě podporujeme dekriminalizaci a regulaci návykových látek podle skutečné míry jejich škodlivosti,“ říká s tím, že současný systém trestních sazeb je v případě psychomodulačních látek nesmyslně přísný.
Dekriminalizace držení a pěstování marihuany pro vlastní potřebu nevadí ani jedněm z největších odpůrců legalizace – lidovcům. „Odmítáme ale podporu volné dostupnosti, konopné kluby apod. Z ČR nechceme druhý Amsterdam, naopak chceme dále chránit naše děti a mladou generaci,“ vysvětluje předseda Marek Výborný.
Naopak hnutí SPD už předem avizuje, že novelu trestního zákona podpořit nehodlá. „Právě proto, že dále rozvolňuje pravidla ohledně marihuany. Jsme proti jakémukoliv navyšování množství, které je možné beztrestně držet nebo pěstovat. Regulovaný trh je nesmysl,“ říká předseda Tomio Okamura s tím, že lékařské konopí je přístupné už dnes.
Dříve museli lidé zažádat o recept u specialisty, od letošního roku mohou ale konopí předepisovat i praktičtí lékaři. Z dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv také vyplývá, že zájem o léčebné konopí v posledních letech roste.
Ministr spravedlnosti Blažek doufá, že se trestní novela projedná v třetím čtení ještě v květnu. Nejprve ji ale musí projednat garanční výbor.