Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Na Ukrajině si velice vážíme veškeré pomoci, které se nám dostává od České republiky,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při pondělním setkání s vedením Poslanecké sněmovny. Stejně jako v neděli si pochvaloval i českou muniční iniciativu, kterou Ruskem napadená země vnímá jako „společný boj proti terorismu“.
Pondělní schůzky se vedle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) zúčastnili i místopředsedové. Nechyběli tak ani zástupci hnutí ANO Aleš Juchelka a Karel Havlíček, který muniční iniciativu v minulosti kritizoval. Začátkem roku také prohlásil, že pokud by se nejsilnější opoziční hnutí dostalo po volbách do vlády, muniční iniciativu by ukončilo. Názor od té doby nezměnil.
„Máme k tomu celou řadu výhrad, stejně jako máme indicie, že iniciativa není v transparentním režimu. Týká se to zejména systému nákupu, zpracování, marží a kvality munice,“ řekl Havlíček redakci po schůzce se Zelenským. Své pochybnosti s ukrajinským prezidentem ale prý neprobral, protože „špinavé prádlo se pere doma“.
Českou muniční iniciativu spojenci zpravidla i nadále podporují. Z informací Seznam Zpráv pak také vyplývá, že například nizozemská vláda – která už na iniciativu poskytla stovky milionů eur – obavy prvního místopředsedy hnutí ANO ohledně financování či kvality munice nesdílí.
I proto se začátkem dubna rozhodla poskytnout na dodávky munice pro Ukrajinu další peníze, stejně jako Kanada, Dánsko nebo Norsko.
Havlíček si nicméně stojí za tím, že by muniční iniciativa zasloužila audit. Pokud by se tedy hnutí ANO dostalo do vlády, pravděpodobně by ho prosazovalo. Ideálním scénářem by pak podle Havlíčka byl přesun muniční iniciativy na úroveň Severoatlantické aliance.
„Je tam k tomu vytvořena organizace NATO Support and Procurement Agency. A jedním z jejích cílů je dodávat členským zemím, ale i těm nečlenským vojenský materiál a podobně. Jsme přesvědčeni, že systém řízení a kontroly by byl na vyšší úrovni než v České republice,“ míní.
Havlíček nechce roztříštěné NATO
Koordinaci podobné podpory by ale v rámci NATO musely podpořit všechny členské státy. Otázkou tak je, zda by vojenskou pomoc Ukrajině podpořilo například Slovensko nebo Maďarsko. Premiéři Robert Fico a Viktor Orbán totiž i přes tři roky trvající válku udržují dobré vztahy s Ruskem, v minulosti také opakovaně odmítali finanční či vojenskou pomoc Ukrajině.
Podle Havlíčka se ale dá například s Viktorem Orbánem domluvit. „Nikdo mu nemůže vzít, že je spojencem Donalda Trumpa. A já jsem dneska panu prezidentovi Zelenskému zdůraznil, že individuální aktivita různých zemí, včetně Česka, Rusko neodstraší. Rusko má strach ze síly NATO, kde jsou silně zakotvené Spojené státy,“ popsal místopředseda ANO.
Severoatlantická aliance by se pak podle Havlíčka měla spíše semknout než tříštit. Narážel tím na „koalici ochotných“, kterou vede především Velká Británie a Francie. „Ano, buďme ochotni, ale posilujme NATO. To považuji za zásadní,“ dodal.
Vstup do NATO? Uvidíme po válce, říká Havlíček
Předtím než se Zelenskyj setkal s premiérem Petrem Fialou a vedením obou komor Parlamentu, zavítal na Pražský hrad. Prezident Petr Pavel během tiskové konference mimo jiné zmínil, že Česko bude i nadále podporovat ukrajinské ambice na vstup do Evropské unie a NATO. Podobný názor zastává i premiér Petr Fiala, ministr zahraničí Jan Lipavský nebo třeba bývalý generální tajemník organizace Jens Stoltenberg.
Hnutí ANO nicméně jednoznačný postoj nemá. Vše podle Havlíčka záleží na mírových jednáních. Nejdůležitější je pak prý zklidnění celkové situace. „Teď je naprosto předčasné hovořit o nějakém vstupu do NATO, protože to v danou chvíli spíše bude budit emoce na všech stranách. Nejprve se musí domluvit dlouhodobé příměří. A teprve potom, co se dokončí mírová ujednání všech aktérů, bude možné diskutovat o dalších podmínkách a závěrech,“ řekl.
Co se mírových jednání týče, Havlíček i nadále věří, že se americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi podaří dojednat konec války co nejdříve. „Nebude to jednoduché, což vidí i Donald Trump, který vůči Putinovi nemá tolik nástrojů. V ruce má vlastně ekonomické sankce, přesvědčování a nastavení vlídnější tváře. V každém případě, jestli někdo je schopen to dohrát, tak je to Donald Trump,“ popsal.
Jeho očekávání sdílí i šéf ANO Andrej Babiš, který v únoru prohlašoval, že válka do podzimních sněmovních voleb v Česku skončí. Tehdy tím vysvětloval, proč pro jeho hnutí není pokračování muniční iniciativy tématem k diskuzi.