Hlavní obsah

Stehlíková: Hrad po mně chce milion za slova o Zemanově cirhóze

Džamila Stehlíková uvedla, že Hrad po ní chce omluvu a milion korun.

Reklama

23. 1. 2022 13:30

Prezidentská kancelář žádá po psychiatričce a bývalé ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové milion korun a omluvu za její výroky, že zdravotní problémy prezidenta Miloše Zemana souvisí s alkoholickou jaterní cirhózou.

Článek

Stehlíková to dnes uvedla na twitteru. Trvá na tom, že má pravdu. Právník Hradu Marek Nespala podle serveru iDNES Stehlíkové už zaslal předžalobní výzvu. Žádá v ní omluvu za výrok, že „lze předpokládat, že prezident Miloš Zeman byl hospitalizován kvůli metabolickému rozvratu v rámci alkoholické jaterní cirhózy“. Pokud se Stehlíková neomluví, Hrad bude podle Nespaly reagovat žalobou.

„Kolik stojí pravda o prezidentovi? Na Západě to může stát abdikaci prezidenta; v Bělorusku či Rusku platí občan životem nebo vězením,a to i za post na Facebooku. V Česku zaplatíte milion korun. Tolik po mně chce prezident Zeman za pravdu o jeho závislosti na alkoholu. Plus omluvu,“ napsala dnes Stehlíková. Už dříve uvedla, že se omlouvat nehodlá.

Zeman byl loni na podzim téměř dva měsíce v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, zpočátku ve vážném stavu na klinice intenzivní medicíny. Důvod hospitalizace Pražský hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s jeho chronickým onemocněním. Zeman opakovaně mluvil o tom, že trpí nechutenstvím. Člen prezidentova lékařského konzilia chirurg Pavel Pafko řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu jater.

Po propuštění do domácí péče prezident pobývá na zámku v Lánech, kde se o něj nepřetržitě stará soukromá ošetřovatelská firma. Za listopad a prosinec zaplatila prezidentská kancelář za tuto činnost necelých půl milionu korun, napsaly tento týden Seznam Zprávy. Hrad platí společnosti Senior Home Group náklady, které převyšují platbu od zdravotní pojišťovny.

Už před hospitalizací se prezident pohyboval na vozíku. Před týdnem Frekvenci 1 řekl, že s pomocí hole a jednoho bodyguarda začal chodit, schopen je udělat několik kroků. Uvedl také, že i nadále dostává umělou výživu žaludeční sondou.

Zeman se po dlouhé době znovu vydá na Pražský hrad. Příští středu 26. ledna tam má jmenovat nové rektory. Plánuje také předat šek projektu Fondu ohrožených dětí Klokánek.

Personál, který o dlouhodobě nemocného prvního muže republiky pečuje na zámku v Lánech, se ale s ním do Prahy zatím přesouvat nebude. Sestry z firmy Senior Home Group budou své služby poskytovat jen na lánském zámku, kde je vybudováno ošetřovatelské zázemí. Na dotaz Seznam Zpráv to uvedl šéf firmy Boris Šťastný.

Reklama

Doporučované