Článek
Bezečnost i výdaje na obranu, to byla hlavní témata schůzek koaličních stran na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem. Starostové a nezávislí (STAN) se s prezidentem shodli, že není dobré zbytečně politizovat téma bezpečnosti. Lídři koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP09) zase na tom, že Česká republika bude připravena zvýšit výdaje na obranu, pokud tak Severoatlantická aliance (NATO) rozhodne.
Podle předsedy STAN Víta Rakušana je potřeba hledat celospolečenskou shodu na tom, jaké jsou bezpečnostní hrozby ČR a jaké jsou cesty, aby politici byli schopni občanům i do budoucna zaručit pocit bezpečí i reálnou bezpečnost. Rakušan prezidentovi slíbil, že se pokusí téma bezpečnosti nepolitizovat, chtějí ho ale bez politizování a ideologií akcentovat ve volební kampani.
Nelze se vyhnout tomu, že se bezpečnost stane tématem říjnových sněmovních voleb, míní Markéta Pekarová Adamová (TOP09). „Ve volbách půjde o to zvolit směr, kterým chceme dosáhnout toho, abychom nadále žili v míru a bezpečí. V tomto případě se postoje stran mohou významně lišit,“ uvedla. Předseda lidovců Marek Výborný řekl, že červenou linií pro Spolu i prezidenta je to, kdy se téma bezpečnosti začne zneužívat ve snaze získat laciné politické body.
Pekarová Adamová i Výborný se ohradili proti kritice ANO, která směřuje na Ministerstvo obrany či muniční iniciativu. „Právě Ministerstvo obrany mělo ANO možnost osm let spravovat a k modernizaci naší armády nedocházelo. Ministryně Jana Černochová (ODS) dohání, co bylo zanedbáno,“ podotkla Pekarová Adamová. Zpochybňování kroků Ministerstva obrany může znamenat zpochybnění kroků vedoucích k zajištění obrany země, dodal Výborný. „Neznám mnoho ministrů, kteří by takto otevřeně, transparentně a pravidelně s opozicí a přímo s poslancem Andrejem Babišem (ANO) komunikovali jako paní ministryně Černochová,“ uvedl.
Debata Spolu s hlavou státu se týkala vnitřní bezpečnosti či investic do odstrašení a obrany ČR. Šéfka Sněmovny připomněla vládou schválený postupný nárůst výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2030. „Shodujeme se, že kdyby se na summitu NATO shodli státníci na dalším nárůstu, tak budeme připraveni. Musíme dělat všechno pro to, abychom tuto prioritu byli schopni zvládnout a financovat,“ řekla.
„Také jsme se bavili o tom, že naše vazby ve společenstvích, jako je Severoatlantická aliance a Evropská unie, jsou právě tou červenou linií, za kterou by ani politická debata v současné době jít neměla,“ řekl Rakušan. Lze podle něj diskutovat například o výdajích na zbrojení, konkrétní politickou debatu považuje za legitimní. Chtěl by, aby ani sněmovní volby nezměnily to zásadní. „Že Česko si je vědomo svých spojeneckých vazeb a ty vazby bude respektovat a nebude je zpochybňovat,“ uvedl. Je podle něj také potřeba vybudovat odolnou společnost, která bude připravena na krizové situace.
Zpochybňována by podle Rakušana neměla být na české politické scéně ani podpora Ruskem napadené Ukrajiny. „Pomáhat Ukrajině, samozřejmě i vojensky, ale infrastrukturně, humanitárně a i na mezinárodním poli v jejích ambicích, považujeme společně s panem prezidentem za to, co by mělo být společným jmenovatelem české bezpečnostní a zahraniční politiky, bez ohledu na to, jak dopadnou parlamentní volby,“ dodal.