Hlavní obsah

Vláda schválila programové prohlášení. Nově obsahuje i pasáž o covidu

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Vláda Petra Fialy schválila programové prohlášení.

Reklama

6. 1. 2022 12:41
aktualizováno • 6. 1. 2022 12:55

S dokumentem požádá ve středu premiér Petr Fiala (ODS) Sněmovnu o důvěru pro svou vládu. V dolní komoře disponují strany pětikoalice většinou 108 hlasů.

Článek

Kabinet koalice Spolu a PirStan ve čtvrtek schválil programové prohlášení. Předstoupí s ním ve středu 12. ledna před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru. Zatím neoznámila, kdy s obsahem dokumentu seznámí veřejnost.

Dokument se podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) i dalších členů vlády výrazně neliší v tom, co koalice slíbila v listopadovém koaličním programu.

O prohlášení jednali lídři stran v úterý a ve středu. Pracovní verze dokumentu, kterou má ČTK k dispozici, uvádí například slib, že první etapa důchodové reformy bude přijata do konce roku 2023.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) obsahuje dokument nově i odstavec o koronavirové epidemii. Covidu se podle Válka věnuje zhruba deset řádků prohlášení o tom, jak chce vláda v souvislosti s covidem „fungovat“.

„Definovali jsme si, že covid považujeme za něco, co se nepodaří zlikvidovat během jedné dávky očkování. Je třeba nastavit systém tak, aby nedocházelo k vlnám a změnám,“ řekl novinářům při příchodu do Strakovy akademie s tím, že takový systém má být nastaven během půl roku.

Stanjura na tiskové konferenci k rozpočtu uvedl, že velké změny oproti koaličnímu programu vládní prohlášení nepřinese. Zmínil například zvýšení limitu pro využití paušální daně, v programu jsou podle něj zahrnuty i plány na daňové úlevy. „Vše je podmíněno tím, že se bude dařit snižovat zadlužení,“ řekl.

Ministryně pro životní prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) při příchodu na úřad vlády novinářům řekla, že proti koaliční smlouvě obsahuje prohlášení některé nové termíny. „Dali jsme si závazek, že ústavní ochranu vody předložíme už v letošním roce, že zákon o zemědělském půdním fondu také ukončíme v letošním roce, takže spíš jsme dodávali termíny,“ konstatovala.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) je v programovém prohlášení oproti koaličnímu programu „pár drobností ve zpřesnění formulací“. „Jsou tam dva velmi důležité termíny,“ uvedl. Dodal, že v roce 2030 by měl být navýšen podíl ekologického zemědělství na 20 procent výměry zemědělské půdy a uvedení půdy do klidu na deset procent.

Resort dopravy podle ministra Martina Kupky (ODS) oproti koaličnímu programu zpřesnil termíny nejen zprovoznění a dokončení dálničních a železničních staveb, ale také přípravy staveb, jako je například vysokorychlostní trať.

Reklama

Doporučované