Hlavní obsah

Turismus na Dolní Moravě vyčerpal elektřinu z okolí. Řešení budí spory

Foto: Martin Vejbora

Atrakce Sky Bridge na Dolní Moravě.

Městečko Králíky a jeho okolí se v posledních letech potýká s nedostatkem elektřiny. Kapacity vyčerpal rozvoj regionu spojený zejména s turismem v Dolní Moravě. Do řešení problému nyní ČEZ dává stovky milionů.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Proměna, kterou si v posledních deseti letech prošla obec Dolní Morava, je fenoménem. Ještě před několika lety šlo o zapadlou obec na úpatí Králického Sněžníku, zastrčenou v krásné, ale zapomenuté hornaté přírodě v severovýchodním výběžku Pardubického kraje.

I sem, daleko od dálnic i větších měst, už ale došel masový turismus. A Dolní Moravu naprosto přetvořil. V zimě i v létě sem proudí davy lidí za sjezdovkami, stezkou v oblacích nebo visutým mostem Sky Bridge. Vyrostly zde mnohapatrové hotely i apartmánové domy. A místní příroda se proměnila v „hory zážitků“, jak zní heslo místního resortu Dolní Morava.

To rozdělilo místní. Podle některých turismus oživil místo, kde by jinak „chcípl pes“, pro některé je zásah do krajiny moc výrazný, jak popsaly nedávno Seznam Zprávy. Nyní vychází najevo další problém. Rozvoj byl tak silný, že téměř zcela vyčerpal kapacity elektrické sítě v oblasti.

„Králicko se v posledních letech stalo významným turistickým regionem díky rozvoji lyžařských areálů, výstavbě hotelů a penzionů, distribuční soustava již potřebám nedostačuje,“ potvrdila Seznam Zprávám mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

Developeři, kteří by měli zájem v oblasti investovat, tak nyní musí čekat. Jak potvrzují starostové Králík a Dolní Moravy, v obcích nyní pro větší projekty platí stavební omezení. „Elektrické energie máme pomálu. Pro maloodběratele, jako jsou chatky, to nic neznamená. Ale brzdí to developery, kteří by chtěli stavět třeba apartmány,“ uvedl starosta Dolní Moravy Ladislav Janočko.

„Některé investice se ve městě nemohou realizovat,“ potvrdil starosta Králík Václav Kubín s tím, že počkat musí například stavba prodejny Lidl. Problémy podle představitelů obcí začaly zhruba před třemi lety.

ČEZ už podle mluvčí Lapáčkové Beránkové pracuje na řešení. „V tuto chvíli je prioritou realizace staveb, které umožní postupné připojování nových odběratelů na Králicku. Proto společnost ČEZ Distribuce v oblasti Králík na Orlickoústecku zahájila projekty a výstavbu nových vedení vysokého napětí, nové transformovny Králíky a řadu dalších navazujících energetických staveb,“ upřesnila.

Celkové investice do energetické sítě přesáhnou 600 milionů korun. Podle ČEZ se investoři z Dolní Moravy na tomto projektu finančně nepodílí.

Horský resort Dolní Morava: My za to nemůžeme

Zástupci Horského resortu Dolní Morava, největšího zařízení svého druhu v okolí, odmítají, že by nedostatek elektřiny souvisel s jejich investicemi. „Rezervovaný příkon resortu je 5,76 MW a je již deset let na stejné úrovni. Tato hodnota byla dosažena fúzí několika subjektů a příkon byl v počátcích provozování střediska distributorem schválen a odběratelem uhrazen,“ uvedla Andrea Veselovská, obchodní ředitelka resortu, který spadá pod společnost Sněžník, a. s.

„Nicméně tohoto příkonu nejsme v současné chvíli schopni dosáhnout, respektive ČEZ Distribuce nám není schopen tento příkon dodat. Již kolem 5,4 MW dochází k poklesu napětí v celé soustavě, což resortu Dolní Morava způsobuje škody na zařízení v řádech jednotek milionů korun,“ dodala.

Aby resort umožnil další rozvoj areálu, investoval „vyšší desítky milionů“ do výstavby vlastního bateriového uložiště. „To rovněž přispěje ke stabilizaci místní sítě tím, že bude fungovat jako aktivní prvek pro řízení zátěže a poskytování systémových služeb, což může pomoci nejen nám, ale všem odběratelům v oblasti,“ řekla Veselovská.

Resort podle ní také instaluje na své budovy fotovoltaické elektrárny a v roce 2023 za 30 milionů nechal vystavět na Dolní Moravu plynovod z Králík.

Podle starosty Václava Kubína by Králíky měly mít opět dostatečné kapacity už letos na podzim. Na odlehlejší Dolní Moravě to ale potrvá déle, tamní starosta Ladislav Janočko očekává obnovení běžného stavu kolem roku 2027. Podle informací Veselovské se ale problém vyřeší až po roce 2030. „Každopádně se to dělá jen kvůli developerům. Obci to moc nepřinese,“ dodává Janočko.

Proti vedení brojí petice

Stavba vedení už se připravuje. Je ale možné, že se někde proces protáhne. Rozruch plán způsobil třeba v nedaleké vesnici Heroltice, která spadá pod město Štíty.

„Uznáváme potřebu posílení elektrické infrastruktury a chápeme důležitost modernizace přenosové soustavy. Nicméně jsme přesvědčeni, že řešení spočívající v nadzemním vedení VVN 110kV představuje nepřiměřený zásah do krajiny a životního prostředí naší obce Heroltice,“ stojí v petici, jejíž elektronickou verzi začali na začátku května podepisovat místní lidé.

Ti se bojí, že vesnici dvojité vedení s až třicetimetrovými sloupy „protne vejpůl“ - vést má podle místních přímo mezi domy v zástavbě. Žádají tak, aby vedení vedlo pod zemí.

Zda je to reálná možnost, zástupci ČEZ zatím nesdělili. „S ohledem na složitosti projektu, velké množství vlastníků pozemků a katastrů obcí stále probíhají standardní jednání s majiteli pozemků,“ řekla k tomu mluvčí Lapáčková Beránková.

+23

Doporučované