Hlavní obsah

Nejste zdravotníci, ale chcete pomáhat? Máme pro vás práci, zní z nemocnic

Foto: Jan Novák, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

9. 12. 2021 13:15

V nemocnicích se práce najde i pro ty, kdo nemají zdravotnické vzdělání, ale nechybí jim chuť pomáhat. Dobrovolníci však nemohou čekat, že se dostanou k pacientům, upozorňují nemocnice.

Článek

Zprávy o nedostatečném množství personálu proudí z nemocnic už několik týdnů. Žádají o pomoc kohokoli, kdo má možnost. Nemocnice, které Seznam Zprávy oslovily, ale uvádějí, že dobrovolníků z řad laické veřejnosti se hlásí minimum. I když by se pro ně práce zcela jistě našla.

Jen ne asi taková, jak si mnozí představují. „Lidé mají často zkreslenou představu, že chtějí jít rovnou do covidového oddělení a tam pomáhat. Takhle to ale nefunguje. Tam pouštíme jen vojáky nebo dobrovolníky z řad mediků,“ vysvětluje mluvčí brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská.

Lidé bez zkušeností ve zdravotnictví se ale dobře hodí na pomocné práce ve skladech nebo jako administrativní pracovníci v očkovacích nebo testovacích centrech. „Říká se jim dělníci ve zdravotnictví,“ uvádí mluvčí Nemocnice Na Bulovce Eva Libigerová.

Pracovat zadarmo, tedy dobrovolničit, má ale možnost málokdo. „Moc takových lidí nám tady nevypomáhá. Řekla bych, že téměř nikdo, a když už ano, tak je máme na dohodu. Ty už moc nepovažujeme za dobrovolníky, protože pracují za peníze, ale samozřejmě jsme za ně rádi,“ popisuje stav v brněnské nemocnici Lipovská.

Na placených pozicích jsou podle ní například budoucí lékaři nebo zdravotní sestry, kteří zůstali již z minulých vln a vypomáhají se zdravotnickými úkony. Veřejnost, která nemá medicínské vzdělání, potřebuje administrativní zručnost, nebo fyzické síly.

„Samozřejmě dobrovolníci jsou vítaní, například jako pomoc při výdeji materiálu. Každá ruka dobrá,“ potvrzuje mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová, že by zájemcům neřekli ne.

Podle posledních předpovědí Ústavu zdravotnických informací a statistiky bude aktuální vlna pandemie koronaviru v nemocnicích kulminovat na Vánoce. Ty se již připravují na nápor. „Logisticky to máme již vymyšlené. S pravidelnou pomocí veřejnosti ale nemůžeme počítat, protože například studenti nám často řeknou, že můžou vypomáhat jen třeba v sobotu, takže si musíme vystačit vlastními silami,“ líčí mluvčí brněnské nemocnice Lipovská.

Podobně je na tom i pražská Bulovka. „Momentálně připravujeme jednání třeba s Českým červeným křížem, který by se mohl zapojit do činnosti nemocnice. Jsme stále v pohotovosti, proto spolupráci nebudeme s nikým ukončovat a pevně věříme, že budou k dispozici i na Vánoce, když je potřebovat budeme,“ uzavřela Libigerová.

Osmihodinový kurz, jak pomáhat

Právě Český červený kříž je dobrá cesta, kudy se k dobrovolnictví v nemocnicích přihlásit. Aktuálně organizuje bezplatný školicí kurz pro práci ve zdravotnických nebo sociálních zařízeních. Věří, že absolventi kurzu dokážou zdravotníkům ulevit v jednodušších úkonech.

„Jde o jednodenní osmihodinový seminář, kde se dobrovolníci učí zejména praktickým dovednostem, jak komunikovat s nemocným, jak s ním manipulovat na lůžku, jak lůžko upravit, jak takového člověka nakrmit, poskytnout mu osobní hygienu apod. Jde o elementární, ale nezbytné dovednosti,“ píše Červený kříž na svém webu.

Kdo rád pomůže i ve skladu nebo na očkovacím místě, je nejjednodušší zeptat se přímo v konkrétní nemocnici. Tradiční dobrovolnické organizace, které Seznam Zprávy oslovily, momentálně podobnou pomoc neorganizují.

Třeba nezisková organizace Adra, která v minulých vlnách posílala dobrovolníky na pomoc do nemocnic, to už v aktuálním období nedělá. „Pokud by se lokálně v některých městech příliš zhoršila situace, naše dobrovolnická centra mohou reagovat,“ shrnula Seznam Zprávám mluvčí Adry Karolina Emanuelová.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři!

Chcete ukázat, že myslíte na zdravotníky v nemocnicích? Pošlete jim vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře. Děkujeme!

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované