Hlavní obsah

Soud zamítl žádost, aby se pětinásobný vrah vrátil na svobodu

Foto: ČTK/Ramík Drahoslav, ČTK

Oto Biederman před soudem v roce 1998.

Reklama

3. 6. 2022 12:00

Na doživotí odsouzený Oto Biederman neuspěl se žádostí o podmíněné propuštění na svobodu. Odseděl si více než dvacet let.

Článek

Pětinásobný vrah Oto Biederman, který byl v roce 1999 odsouzen na doživotí, se zatím z vězení nedostane.

V pátek u jabloneckého okresního soudu neuspěl se svojí žádostí o podmíněné propuštění z vězení.

„Naše žádost byla paní předsedkyní soudu zamítnuta. Můj klient se na místě odvolal,“ potvrdil pro Seznam Zprávy advokát Roman Lamka, který Biedermana zastupuje.

Podle soudkyně odsouzený vrah nyní splnil jen jednu ze tří podmínek pro to, aby se mohl z vězení podmíněně dostat. A to tu, že strávil za mřížemi více než dvacet let.

Soudkyně Alena Štěpánová během jednání zmínila, že Biederman má za mřížemi problémy s chováním. Navíc podle ní nemá dostatečně zajištěno, co bude dělat, když bude propuštěn.

Biederman si během jednání stěžoval na svůj zhoršující se zdravotní stav a mimo jiné zmínil, že by chtěl žít u své matky. Jeho odvolání proti jabloneckému verdiktu bude nyní řešit Okresní soud v Liberci.

Posudek na zdraví vraha

O podmíněné propuštění žádal už v lednu 2020. Rozhodnutí se protahovalo kvůli řadě posudků, které si soud nechal na Oto Biedermana zpracovat.

Poslední z nich dokončil znalec Karel Humhal letos v březnu a poté ho odeslal soudu v Jablonci. V jeho závěru odpověděl soudu na řadu otázek, jež se týkaly zejména toho, zda může pětinásobný vrah po propuštění na svobodu pokračovat v páchání trestné činnosti.

Znalec obecně popsal, že Biedermanova motivace k páchání zločinu by se mohla vzhledem k věku a dlouhému pobytu za mřížemi snížit.

„U posuzovaného odsouzeného lze diskutovat o poklesu intenzity puzení k páchání trestné činnosti dané věkem a délkou výkonu trestu,“ napsal Humhal do dokumentu, s nímž se mohly Seznam Zprávy seznámit.

Vraždy Oto Biedermana

  • Zabil vrátného obchodního domu v centru Prahy, odkud si poté odnesl s komplici tři miliony korun. Biederman z toho získal 200 tisíc.
  • V červnu 1995 zabil svého kamaráda, který byl majitelem malé výrobny rukavic. Tomu se stalo osudným, že se Biedermanovi svěřil, že připravuje veliký obchod v USA a v trezoru má 1,5 milionu dolarů. Podnikatele vrah vylákal, ať se s ním a jeho známými jde pobavit do nočního klubu. Jenže tam už s nimi nedojel. Odvezli ho na opuštěné parkoviště, kde Biederman svého kamaráda střelil do srdce. Později vzali z domu podnikatele trezor. Když ho však rozřezali, žádné peníze v něm nebyly.
  • Jen několik dní poté pak Biederman s komplicem zabil pracovníka benzinové stanice v pražské čtvrti Vysočany. Sebrali mu třicet tisíc korun, které ještě ten večer utratili v erotickém klubu.
  • Obětí Biedermana se stal rovněž jeho dřívější spolupachatel. Ten zdědil lukrativní pozemky v Praze a jeden z členů jejich skupiny je chtěl získat. Biederman tak muže pozval k sobě domů, kde ho samopalem zastřelil a jeho tělo poté zakopal. Pozemky ale skupina stejně nezískala, protože v době zabití nebyly ještě na oběť přepsány.
  • Biedermana a spol. nakonec policie dopadla, když v hotelu ve Valašském Meziříčí zabili podnikatele. Ten byl zabit, protože dlužil dva miliony korun podnikatelům z Litvínova.

Na konkrétní dotaz, jak by se ale mohl Oto Biederman na svobodě chovat, nedokázal však dát znalec odpověď. „Znalec nemá další relevantní poznatky ohledně prognózy dalšího páchání trestné činnosti odsouzeným po jeho případném podmíněném propuštění,“ uvedl Karel Humhal.

Biederman při popisu svého zdravotního stavu zmínil, že trpí roztroušenou sklerózou. Proto znalec Humhal v posudku také uvedl, že by měl jeho stav posoudit ještě další znalec, neurolog nebo psychiatr. A měl by říci, jaký bude mít tato nemoc vliv na vrahovu psychiku.

Reklama

Doporučované