Hlavní obsah

Uprchlíci bez peněz. Výplata humanitární dávky má zpoždění

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Matky s dětmi, které jsou závislé na humanitárních dávkách, se dostávají do problémů. (ilustrační foto)

Reklama

31. 5. 14:30

Květnová humanitární dávka nepřišla lidem z Ukrajiny včas. Problém to dělá především matkám s malými dětmi. Vysvětlují, že jim nezbývá než se zadlužit.

Článek

Oksana Bespalova je aktuálně ve finanční tísni. Humanitární dávka, kterou každý měsíc pobírá od úřadu práce, zatím nedorazila. A je přitom konec měsíce.

„Nevím, v čem je problém, nikdy předtím se to nestalo,“ říká matka několika dětí. O dvě děti – jedno z nich navíc s postižením – v současnosti plně pečuje. Čeká proto na proplacení bezmála 12 tisíc korun.

„Musela jsem si půjčit peníze,“ svěřuje Oksana z Karlovarského kraje.

Redakce Seznam Zpráv takto hovořila celkově s pěti válečnými uprchlíky, kteří stále čekají na vyplacení květnové humanitární dávky. Jde o ženy s malými dětmi, které popsaly, že jsou na dávkách závislé. Nemají u koho nechat děti, a nemohou proto pracovat.

„Tato humanitární pomoc je naším jediným příjmem. Mám malé dítě a do školky se zatím nedostane,“ popisuje další oslovená matka z Jihočeského kraje.

I tato žena čeká na výplatu zhruba deseti tisíc korun a musela si prozatím vypůjčit peníze. „Dluhy samozřejmě život nezlepšují,“ přiznává, ale rovnou doplňuje, že si pomoci od České republiky velmi váží.

Stejný problém hlásí i Marina z Pardubického kraje. „Na výplatu čekám celý měsíc, žádost jsem podala na začátku měsíce,“ říká.

Další uprchlice ze Zlínského kraje popisuje, že žádost podala hned 3. května, a když nebyla proplacená, tak zpanikařila. „Smazala jsem ji a 26. května podala novou s novými údaji,“ popsala.

Průtah kvůli nové legislativě, vysvětluje úřad

Průtahy s výplatou humanitárních dávek přiznává Úřad práce. Podle mluvčí Kateřiny Beránkové jde o plánovanou úpravu systému, o které se snažili ukrajinské uprchlíky informovat.

„V souvislosti s aktualizací informačních systémů v návaznosti na legislativní změny v rámci novely zákona lex Ukrajina, které začínají platit od 1. 7. 2023, může z technických důvodů dojít k prodloužení lhůty výplaty humanitární dávky,“ vysvětluje mluvčí.

Rovnou také nervózní žadatelky uklidňuje. „V případě, že klient má na dávku nárok, nemusí se obávat, že by o ni přišel. V případě potřeby se lidé mohou obracet na speciální linku Úřadu práce ČR 950 180 100, kde dostanou informaci v ukrajinském jazyce, případně mohou psát na e-mail ua@uradprace.cz,“ doporučuje Kateřina Beránková.

Mluvčí také upozorňuje na to, že se úřad snažil problém komunikovat na svých internetových stránkách, a i na sociálních sítích.

Ne vždy se ale informace o prodlevě dostala až k samotným žadatelkám. Některé pak přiznávají, že o tom slyšely, ale postupně stejně začaly být s koncem měsíce nervózní.

„V mých údajích nedošlo k žádné změně, ani v adrese, ani ve složení rodiny. Jsem jediná, komu stále nebyla dávka vyplacená, a jsem ve stavu vyřizování,“ dodává Oksana.

Koncem loňského roku a začátkem letošního roku úřady práce čelily stížnostem i od českých občanů, kteří se dostávali do problémů, kvůli průtahům s vyplácením příspěvku na bydlení. V současnosti je také zavalená Česká správa sociálního zabezpečení žádostmi zejména o předčasný důchod. Z toho důvodu i na vyplacení penzí aktuálně čekají tisíce žadatelů.

Nejen humanitární dávky

Koncem loňského roku a začátkem letošního čelil Úřad práce stížnostem i od českých občanů, kteří upozorňovali, že se protahuje vyplácení například příspěvku na bydlení. Právě včasné vyplácení dávek si proto nové vedení úřadu dalo společně s digitalizací za cíl.

V současnosti je také zavalená Česká správa sociálního zabezpečení žádostmi zejména o předčasný důchod. Z toho důvodu i na vyplacení penzí aktuálně čekají tisíce žadatelů.

Reklama

Doporučované