Hlavní obsah

V Česku se objevují nové drogy, varuje policie. Dva lidé zemřeli

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Odhalení první varny klefedronu, snadné předávkování a riziko smrti. Spotřeba i výroba syntetických drog v Evropě roste, nové drogy se objevují i v Česku, Národní protidrogová centrála před nimi varuje.

Článek

V České republice se objevilo několik případů předávkování syntetickými opioidy, kromě klefedronu se poslední dobou objevují také látky nitazen a spirochlorphine. Národní protidrogová centrála (NPC) před experimentováním s těmito látkami varuje.

Syntetické opioidy jsou velmi silné a nebezpečné látky, smrtelné přitom může být podle NPC i mikroskopické množství.

Drogy poštou nebo zásilkovými službami

Policie aktuálně vyšetřuje tři případy, které spojuje výskyt bílé krystalické látky. Dva lidé zemřeli, třetí díky včasné pomoci záchranářů přežil, s velkou pravděpodobností se v těchto případech jednalo o syntetické opioidy.

Trojice opioidů a jejich deriváty patří do skupiny psychoaktivních substancí, která je charakteristická velkým počtem látek. Každý rok jsou odhalovány další a jsou postupně zařazovány na seznam návykových látek.

Podle dřívějších vyjádření šéfa NPC Jakuba Frydrycha roste poptávka po této skupině drog proto, že se jich dá získat velké množství za jediný výrobní cyklus, při zachování účinku se také dá pozměnit jejich chemická podstata tak, aby se výrobci vyhnuli kolizím se zákonem. Právě proto se musí stále nové látky zařazovat na seznam.

Zdrojovými zeměmi těchto drog je Čína a Indie, NPC v České republice větší množství v záchytech nezaznamenala, nebezpečné látky ale uživatelé objednávají v malých zásilkách na darknetu nebo v uzavřených skupinách na sociálních sítích. Doručovány jsou poštou nebo zásilkovými službami.

Může být fatální

Trojici nově se rozšiřujících drog spojuje nebezpečnost a vysoká intenzita, jejich užívání je tak velmi rizikové a pro člověka potenciálně smrtící. Patří mezi drogy syntetické, které nahrazují přírodní opiáty, jejich účinnost je mnohem vyšší, než má například heroin nebo morfin, k předávkování jich tak stačí i malé množství. Jejich výroba i spotřeba podle výroční zprávy Mezinárodního výboru OSN pro kontrolu narkotik v Evropě rychle roste.

Klefedron cílí především na taneční scénu, návštěvníky hudebních festivalů a nočních zábav. Vypadá jako jemný krystalický prášek zažloutlé barvy, přidává se například také do tablet extáze.

Podle bývalého národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila tato droga člověka nabudí, protože pracuje s dopaminy, dotyčný se tak po užití cítí „zrychlený“. „Ve chvíli, kdy to začnou lidé kombinovat s alkoholem nebo s dalšími léky, tak to může být i fatální,“ řekl Vobořil v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Klefedron může při dlouhodobém užívání mimo jiné způsobit problémy se spánkem a také potlačuje hlad. Na rozdíl například od fentanylu, u kterého dochází k závislosti fyzické a při vysazení je člověku fyzicky zle, u klefedronu jde o závislost psychickou.

Stačí stopové množství

Další mimořádně nebezpečnou látkou, výrazně silnější než například heroin, je nitazen, který se v loňském roce také začal objevovat v řadě evropských zemích, záchyty podle NPC aktuálně hlásí Estonsko, Polsko, Irsko nebo Francie. Jde o derivát fentanylu, který je padesátkrát silnější než heroin a jeho epidemie v USA přispěla v roce 2022 podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ke 100 000 úmrtí.

Podle NPC se nitazeny mohou objevit také v padělaných lécích na bolest, v zahraničí se prodávají jako „syntetický heroin“. Byly vyvinuty jako opioidní analgetika, ale kvůli extrémní síle, riziku závislosti a předávkování nebyly pro lékařské využití nikdy schváleny. Na nelegálních drogových trzích se začaly více objevovat po regulaci fentanylu, vliv mohlo mít také snížení produkce opia po zákazu jeho pěstování v Afghánistánu.

K předávkování nitazenem stačí pouze jeho stopové množství, je proto obtížnější ho odhalit. Usnadňuje to také jeho distribuci, protože každému uživateli stačí jen velmi malé množství látky.

Třetí ze šířících se nových drog je pak spirochlorphine, také označovaný R6890. Jde o látku používanou k výzkumům v laboratořích, má například analgetický účinek na krysy, není ale určená k lidskému použití, podobně jako dvě předešlé látky tak její účinky mohou být smrtící. I její účinnost má být mnohonásobně vyšší než u přírodních drog.

První varna na Ostravsku

Přinejmenším klefedron se nepochybně vyrábí i u nás, policisté v minulém týdnu odhalili první laboratoř v Česku, která sloužila k výrobě této látky. Obviněných je v tomto případě osm Čechů a jeden Polák, vyrobit měli více než tunu této drogy. Hrozí jim vězení až na 18 let.

Razie ve varně na Ostravsku.Video: facebook/PolicieCZ

Ostravští celníci při razii zajistili 953 kilogramů drogy, podle odhadů Frydrycha by na černém trhu mohla cena takového množství drogy dosáhnout 310 milionů korun.

Laboratoře na výrobu tohoto druhu drog se v Evropě nejčastěji vyskytovaly v Nizozemsku, Belgii a Polsku. Podle Frydrycha ovšem nelze vyloučit, že je u nás podobných laboratoří více.

Související témata:
Klefedron

Doporučované