Článek
Celníci při razii v laboratoři zajistili 953 kilogramů klefedronu. Na černém trhu by podle šéfa Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha mohla cena takového množství drogy dosáhnout až 310 milionů korun.
Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.

Policejní razie v laboratoři na výrobu drogy.Video: facebook/PolicieCZ
Podle bývalého národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila hrozí u nové drogy vyšší riziko předávkování než u jiných podobných. „Ve chvíli, kdy to začnou lidé kombinovat s alkoholem nebo s dalšími léky, tak to může být i fatální,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Šíření stále nových druhů drog v Česku by podle Vobořila zmírnily legislativní změny. Pomoct by mohlo třeba povolení určitých osvědčených látek s menším rizikem v přísně regulovaném režimu, myslí si.
Můžete přiblížit, co je klefedron za drogu a jaké má účinky?
Je to stimulant podobný látce mefedron, která je zase podobná amfetaminům. Zas tolik o klefedronu zatím nevíme, ale zdá se, že to je o něco potentnější látka než mefedron. Ten byl svého času velký šlágr a u nás na trhu se usadil jako taneční droga. To trošku vytlačilo extázi a amfetaminy jako takové, tedy kromě pervitinu, protože ten je výrazně silnější. Každopádně patří do té rodiny stimulačních látek. V těle pracuje s dopaminy a člověka to nabudí. Je pak zrychlený, má pocit, že mu to lépe přemýšlí, baví se, když je ve společnosti. Prostě je to doping.
Jaké jsou běžné způsoby užívání klefedronu?
Určitě orální užití a kromě něj bude pravděpodobně časté také šňupání.
V jakých kruzích uživatelů drog by se mohl podle vás nejvíce distribuovat?
Bude to podobná situace jako u mefedronu, takže bych čekal, že bude populární na taneční a klubové scéně. Určitě se objeví na různých večírcích.
Horší psychický stav, vidiny, paranoia
Jaké dlouhodobé zdravotní dopady může užívání klefedronu a látek jemu podobných způsobit?
Ve chvíli, kdy ho někdo užívá každý den, tak se mu najednou rozhodí spánek. A dlouhodobá nespavost je obří problém pro organismus. Automaticky se člověku zhorší psychický stav až do té míry, že začne fakt bláznit. Třeba slyší hlasy, má vidiny nebo je prostě paranoidní. U stimulačních látek se také potlačí hlad, takže uživatelé strašně zhubnou. Také je to obrovský nápor na játra, záleží samozřejmě na množství a frekvenci.
Hrozí i riziko předávkování?
Je tam větší riziko předávkování než třeba u toho mefedronu, uvádí nějaké studie. Na to bych upozornil v každém případě. Předávkování mají ovšem různé úrovně. Neznamená to vždycky předávkování s následkem smrti, ale třeba předávkování s tím, že má člověk nějaké srdeční arytmie, výrazně se mu zvýší krevní tlak a může se dostat do úzkostných a paranoidních stavů. Může to mít za následek i nějaké poškození mozku. A ve chvíli, kdy to začnou lidé kombinovat s alkoholem nebo s dalšími léky, tak ty kombinace mohou být i fatální.
Odkud se klefedron dostal na český trh?
To se zatím neví, ale podle velikosti té laboratoře a množství, které policie objevila, odhaduji, že šlo o nějakou mezinárodní organizovanou zločineckou skupinu, která to vyráběla u nás, protože jsme na geograficky strategickém místě, a chtěla to rozvážet po Evropě.
Může tato nová droga představovat podobné nebezpečí jako třeba momentálně velmi obávaný fentanyl?
Určitě ne. To je něco jiného. Fentanyl je syntetický opioid, tedy látka, která způsobuje extrémně rychlou fyzickou závislost. To znamená, že ve chvíli, kdy to člověk užívá několik dní za sebou a chce to vysadit, je mu velmi špatně. Tohle se u klefedronu dít nebude. U něj půjde spíš o to, že to bude pro uživatele příjemný zážitek, který budou chtít opakovat. Proto tomu říkáme psychická závislost.
Nechci tedy podceňovat riziko, ale u fentanylu je určitě výrazně vyšší. Tam jde opravdu o mikro dávky, které mohou člověka okamžitě zabít. I ten účinek vypadá jinak. U fentanylu je člověk jakoby opilý, plete se mu jazyk, motá se, chodí v předklonu a podobně. U tohohle byste to naopak na člověku ani nemuseli nepoznat.
Proč se podle vás v Česku v poslední době objevuje stále více nových druhů psychoaktivních látek?
Protože máme prohibici. Kdybychom měli na trhu usazené látky s trošku přijatelnějším, menším rizikem, tak by bylo složitější proniknout s novými látkami. Takhle dáme něco na seznam zakázaných látek a ti výrobci už mají nachystané další nové a je jich třeba padesát ročně. Oni s tím počítají, že to pustí do éteru, a než se to zakáže, tak už mají zase nové formulky. Jsou zkrátka několik kroků před vládami. A všichni vědí, že to je tahle hra a nedá se s tím nic moc dělat. Jediná možnost je mít některé osvědčené látky s menším rizikem v přísně regulovaném režimu dostupné a pak se nebude dít toto, nebo se to alespoň výrazně zmírní.