Hlavní obsah

Měla stačit jedna dávka. Teď výrobce vakcíny velebí účinky druhé

Foto: Profimedia.cz

Výzkumníci firmy J&J tvrdí, že dvě dávky vakcíny poskytují 94procentní účinnost proti mírnému i vážnému covidu-19. (Ilustrační snímek)

Reklama

21. 9. 22:55

Americká farmaceutická firma Johnson & Johnson (J&J) dnes zveřejnila data, podle nichž druhá injekce její původně jednodávkové vakcíny výrazně posiluje ochranu proti covidu-19.

Článek

Svá zjištění už společnost údajně zaslala Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) i Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA), kde se v poslední době diskutuje o potřebě takzvaných posilovacích dávek v souvislosti s šířením nakažlivější varianty koronaviru označované jako delta.

Výzkumníci firmy J&J tvrdí, že dvě dávky vakcíny poskytují 94procentní účinnost proti mírnému i vážnému covidu-19. U jedné dávky přitom uváděli účinnost 74 procent. Tvrdí rovněž, že druhá dávka několikanásobně zvyšuje počet protilátek v krvi očkovaných osob, což pravděpodobně vede k lepší imunizaci.

„Jsou to skvělé zprávy,“ uvedl pro The Washington Post profesor z Vanderbilt University William Schaffner, který se zabývá infekčními onemocněními a preventivní medicínou. Zdůraznil ovšem, že studie firmy ještě musí projít recenzním řízením.

Vakcínu firmy J&J považovala řada expertů za zásadní v boji proti covidu-19, jelikož na rozdíl od ostatních dosud schválených látek stačí k plné imunizaci jen jedna dávka. Byla tak například v Česku využívána například v očkovacích centrech, kde se lidé nemuseli registrovat a nemuseli přijít znovu. Kvůli šíření varianty delta však nyní řada vlád uvažuje o tom, že zahájí přeočkování.

FDA minulý týden doporučil poskytnutí třetí dávky vakcíny firem Pfizer/BioNTech pro osoby nad 65 let věku, či pro ty, jimž hrozí komplikace covidu-19. K podobnému kroku se uchýlilo také Německo, Francie či Izrael. Přeočkovávání touto látkou začalo v pondělí také u vybraných skupin obyvatel v České republice.

„Lidé, kteří dostali vakcínu J&J, měli trochu obavy, že se na ně s opakovaným očkováním zapomnělo,“ řekl profesor Schaffner. Nová studie ovšem napovídá tomu, že i na ty s vakcínou J&J s „posilující“ dávkou dojde. Americký expert Anthony Fauci médiím o víkendu řekl, že se FDA vyjádří k možnosti přeočkovávání látkou od firem J&J a Moderna v příštích týdnech.

Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně vyzývá vyspělé státy, aby odložily podávání posilovacích dávek nejméně do konce letošního roku a všechny dostupné vakcíny přesměrovaly do Afriky, kde jsou naočkována méně než čtyři procenta tamní populace. Vědci z WHO i FDA tvrdí, že průměrný člověk nyní posilovací dávku nepotřebuje a že dosud schválené vakcíny nadále poskytují dostatečně silnou ochranu proti vážnému covidu-19, hospitalizaci či úmrtí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované